reklama
Kategorie

Muzeum Śląskie zaprasza na Industriadę 2018

reklama

Warsztaty artystyczne z Moną Tusz, instalacja muzyczna autorstwa Agaty Zubel, czy wystawa fotografii Arkadiusza Goli „Kobiety Kopalni”, to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez Muzeum Śląskie w ramach Industriady. Tegoroczne Święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się już 9 czerwca i upłynie pod hasłem „Industria jest kobietą”.

 

Tylko w dniu Industriady w godzinach otwarcia Muzeum (10.00–20.00), oglądać będzie można wystawę fotografii Arkadiusza Goli pt. „Kobiety kopalni”, prezentującą portrety pracownic przemysłu górniczego. Arkadiusz Gola od wielu lat zajmuje się fotograficznym obrazowaniem współczesnego Śląska, ukazując region w nieoczywistych kontekstach. Projekt „Kobiety kopalni” realizował przez kilka lat w kopalniach węgla kamiennego w naszym regionie i wybranych kopalniach miedzi i soli w kraju. O godz. 16.00 odbędzie się spotkanie z autorem.

Zrób to sam. Wlepki, obrazy i biżuteria

reklama

Od godz. 12.00 do 18.00 w budynku stolarni będzie można wziąć udział w warsztatach twórczych z Moną Tusz. Uczestnicy zajęć „Wlep się w miasto” pod okiem śląskiej artystki związanej ze street artem stworzą wlepki na temat Śląska. Staną się one częścią serii większych prac przedstawiających osiem oblicz kobiety – Industrii. Po zakończeniu Industriady przez kilka miesięcy będzie można je spotkać w różnych zakamarkach miasta, tajemniczo spoglądające na przechodniów. Wstęp na warsztaty co pół godziny. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia.

W trakcie Industriady będzie można też spróbować swoich sił za sztalugą i pędzlem w trakcie rodzinnego pleneru malarskiego. Wydarzenie odbywać się będzie pomiędzy zabytkowymi budynkami łaźni głównej i szybu Bartosz (plac Fajrant). Temat przewodni warsztatów to architektura postindustrialna, choć oczywiście liczymy na inwencję i wyobraźnię twórców. Każdy uczestnik będzie miał do dyspozycji wszystko, co potrzebne do stworzenia obrazu – farby akrylowe, pędzle, papier oraz sztalugę. Godziny rozpoczęcia warsztatów: 12.00, 14.00, 16.00, 18.00. W warsztatach może uczestniczyć jednorazowo 12 osób, o uczestnictwie decyduje kolejność przybycia, każde zajęcia trwają około 1,5 godz. Muzeum Śląskie prosi o zabranie odzieży ochronnej.

Rodziny z dziećmi Muzeum zaprasza na warsztaty tworzenia industrialnej biżuterii. Goście Industriady będą mieli możliwość samodzielnego wykonania pamiątek z wizyty w Muzeum Śląskim z nieoczywistych materiałów. Warsztaty odbywać się będą na placu Fajrant o godz. 12.00, 14.00, 16.00 i 18.00. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia.

Muzeum z przewodnikiem i z orkiestrą

Dla melomanów przygotowano instalację muzyczną „Mother Lodge I-III” autorstwa Agaty Zubel w wykonaniu Orkiestry Muzyki Nowej pod kierownictwem Szymona Bywalca. Kompozycja zostanie zaprezentowana w maszynowni szybu Bartosz, warsztacie i kuźni oraz w Galerii jednego dzieła, w niesamowitym klimacie instalacji Mirosława Bałki „[(.;,:?!–…)]”. Do każdego z tych miejsc skomponowano specjalną muzykę. Słuchacze, przechodząc do kolejnych wnętrz, wysłuchają trzech odsłon dźwiękowej impresji stworzonej dla kopalni przekształconej w świątynię sztuki. Koncert potrwa około 45 min i rozpocznie się o godz. 12.00, 14.00, 18.00 i 19.00. Obowiązuje limit słuchaczy, decyduje kolejność przy wejściu. Wydarzenie organizowane we współpracy z NOSPR.

O godz. 12.00 i 17.00 odbędzie się oprowadzanie tematyczne po Galerii śląskiej sztuki sakralnej i Galerii plastyki nieprofesjonalnej „Św. Barbara patronka górników”. W trakcie oprowadzania będzie też można wysłuchać różnych wariantów legendy o św. Barbarze oraz obejrzeć obrazy i rzeźby ją przedstawiające zgromadzone w zbiorach Muzeum Śląskiego. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy pod numerem telefonu 32 21 30 870. Zbiórka przy kasach.

Na terenie zewnętrznym muzeum odbędzie się oprowadzanie „Babski byzuch”. To opowieść o kobietach w górnictwie przygotowana na podstawie zebranych materiałów archiwalnych i wycinków z dawnej prasy, dająca wgląd w realia powojennej Polski. Będzie można się dowiedzieć, czym zajmowały się kobiety w kopalniach, z jakimi stereotypami i przesądami się zmagały, jak zmieniały się przepisy prawne regulujące tę pracę. Oprowadzania odbędą się o godz. 12.30, 14.30 (w polskim języku migowym, tłumaczone na język foniczny), 16.30 i 18.30. Zbiórka przed budynkiem administracyjnym. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia.

Kobiety na ekranie

W budynku Centrum Scenografii Polskiej w godz. 14.30–18.00 odbywać się będą seanse filmów dokumentalnych o kobietach w przemyśle. Tradycyjny projektor z taśmą 35 mm przeniesie widzów w świat dawnego kina. Przy terkocie filmowej taśmy w dawnym magazynie odzieży odbędziemy podróż w czasie. O godz. 18.15 wyświetlimy wyjątkowy film „Autobus odjeżdża o 6.20” w reżyserii Jana Rybkowskiego, który pozwoli poczuć klimat „produkcyjniaków” z lat pięćdziesiątych. Na uwagę zasługuje wyśmienita obsada: Aleksandra Śląska, Jerzy Duszyński, Hanka Bielicka.

Tradycyjnie zwiedzać będzie można wszystkie wystawy Muzeum Śląskiego. Przy sprzyjającej pogodzie czynna będzie również wieża widokowa szybu Warszawa II, z której podziwiać można panoramę Katowic. Wstęp na wszystkie wydarzenia specjalne oraz na wieżę widokową jest wolny. Bilety na wystawy stałe i czasowe kosztują w dniu Industriady 12 i 8 zł (ulgowy).

 

(źr: Muzeum Śląskie)

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button