RegionWiadomość dnia

Na czerwonym przez Katowice czy Zabrze nie przejedziesz. Specjalne kamery cykną fotkę i mandat murowany

Pięć miast z województwa śląskiego montuje postrach na kierowców, którzy lubią depnąć gaz kiedy na sygnalizacji kończy się zielone światło. Specjalne kamery mają przypilnować porządku i wysłać z systemu kierowcom jedne z droższych zdjęć w ich życiu.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Przejeżdżanie na czerwonym świetle i tym samym wymuszanie pierwszeństwa to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków. Dlatego na 30 skrzyżowaniach w całej Polsce, w tym na 5 w woj. śląskim zostaną zainstalowane kamery, które będą monitorować ruch. System będzie działał podobnie do fotoradaru, ale mandat będzie można dostać nie za prędkość, a za wjechanie na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Takie urządzenia zostaną zamontowane w Katowicach, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Sosnowcu i Bielsku-Białej.

-To nie są przypadkowe miejsca. Zanim rozpoczęliśmy typowanie miejsc, w których zostaną zainstalowane urządzenia, taką analizę przeprowadzi Instytut Transportu Samochodowego. Chodzi przede wszystkim o natężenie występowania zdarzeń drogowych, wypadów czy kolizji. Również brał pod uwagę jakie były przyczyny tych zdarzeń drogowych. Oprócz tego oceniano również charakter najbliższej okolicymówi Monika Niżniak, rzeczniczka prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

System zarejestruje moment popełnienia wykroczenia oraz numer rejestracyjny pojazdu oraz miejsce w którym do tego doszło. Dane posłużą później w sprawie o wykroczenie.

Obecnie trwa przetarg na dostawę urządzeń. Czas na składanie ofert upływa 1 lutego.

 

autor: Paweł Palacz

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus: Znowu brakuje na Śląsku osocza ozdrowieńców!

Śnieg nadciąga do Polski! Temperatury nadal dodatnie. Sprawdź prognozę pogody

Kiedy przypadają niedziele handlowe w 2021 roku? Będzie ich tylko siedem

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close