reklama
Artykuł SponsorowanyKategorie

Na jakie formy płatności stawiają dziś małe biznesy?

Prowadzisz firmę i zastanawiasz się jak przyciągnąć klientów? Jednym ze sposobów jest udostępnienie im wygodnych form płatności za oferowane usługi lub towary. Aby było to możliwe, musisz wybrać odpowiedni terminal płatniczy, który pozwoli na przeprowadzenie transakcji. Jakie metody płatności cieszą się największą popularnością?

 

Gotówka czy transakcje bezgotówkowe – co wybierają Polacy?

Przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą muszą m.in. zdecydować, jakie formy płatności udostępnić swoim klientom. Możliwość opłacenia towarów lub usług w najwygodniejszy dla nich sposób pozytywnie wpływa na wizerunek marki, a tym samym może sprawić, że zadowolony klient ponownie skorzysta z oferty konkretnej firmy. Według badania „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021” przeprowadzonego na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) aż 64% Polaków wskazuje kartę płatniczą jako najczęstszą formę płatności.[1] Ponieważ Polacy tak chętnie wybierają płatności bezgotówkowe, warto umożliwić im dokonywanie takich transakcji podczas płacenia za towary lub usługi, decydując się na odpowiedni terminal płatniczy. To rozwiązanie może sprawić, że więcej osób chętniej skorzysta właśnie z Twojej oferty, a nie konkurencji, która takiej możliwości nie zapewni.

Dlaczego rośnie popularność płatności bezgotówkowych?

Na wzrost zainteresowania transakcjami bezgotówkowymi z pewnością wpływ miała pandemia COVID-19. Z takich form płatności chętnie korzystano już wcześniej, jednak sytuacja wywołana wirusem ten proces przyspieszyła. Transakcje z wykorzystaniem karty płatniczej to mniejsze ryzyko zarażenia niż w przypadku płatności dokonywanych za pomocą gotówki. M.in. z tego powodu liczba tych ostatnich stale rośnie – w I kwartale 2021 roku przeprowadzono 1,523 mld transakcji bezgotówkowych, a więc o 6% więcej w porównaniu do analogicznego okresu z roku 2020 i o 22% więcej na przestrzeni dwóch lat.[2] Na taki stan rzeczy oczywiście ma wpływ nie tylko pandemia – dla wielu osób ta metoda opłacania rachunku za towary lub usługi jest po prostu najwygodniejsza i najszybsza. Płatność kartą czy telefonem trwa krócej, a przy tym nie trzeba nawet pamiętać o zabieraniu ze sobą portfela.

reklama

Nowoczesne sposoby płatności

O popularności transakcji bezgotówkowych świadczy nie tylko wysoka liczba dokonywanych za pomocą kart płatności, ale i rosnąca liczba terminali – na rynku polskim pod koniec marca 2021 roku funkcjonowało łącznie 1 037 915 terminali POS.[3] Warto wspomnieć, że oprócz fizycznych kart płatniczych, wielu konsumentów wybiera chętnie dokonywanie płatności za pomocą smartfonów oraz smartwatchy.[4] Do zalet tego rozwiązania należy przede wszystkim wygoda, ale też oszczędność czasu. Osoby dokonujące płatności bezgotówkowych mają ponadto pewność, że transakcja jest bezpieczna. Wybierając terminal płatniczy do firmy, warto więc zwrócić uwagę na dostępne metody opłacania towarów lub usług oraz stosowane zabezpieczenia.

Jaki terminal płatniczy dla małej firmy?

Terminale płatnicze to obecnie standard nie tylko w dużych sklepach, hotelach czy na stacjach benzynowych, ale również w niewielkich firmach świadczących różnego rodzaju usługi, a nawet na bazarach i targowiskach. Jeśli prowadzisz nieduży biznes, powinieneś pomyśleć o odpowiednim urządzeniu, które pozwoli klientom dokonywać płatności w najwygodniejszy dla nich sposób. Najrozsądniej jest wybrać model pozwalający na przyjmowanie płatności wykonywanych kartami z chipem i paskiem magnetycznym, płatności zbliżeniowych, a także płatności mobilnych, a więc przy użyciu smartfonów lub smartwatchy. Kilka możliwości do wyboru to dla klienta większy komfort, co ma pozytywny wpływ na wizerunek firmy i świadczy o wysokiej jakości obsługi.

[1] https://www.wib.org.pl/wp-content/uploads/2021/10/211021-badanie-Platnosci-bezgotowkowe-oczami-Polakow-2021.pdf

[2] https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_01_2021.pdf

[3] https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_01_2021.pdf

[4] https://www.visa.pl/visa-everywhere/blog/bdp/2020/12/04/placenie-smartfon-smartwatch-1607085216008.html

 

źródło: artykuł partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button