RegionWiadomość dnia

Najpierw ścięli, teraz będą sadzić. Nowe drzewa pojawią się przed dworcem w Gliwicach

Na placu przed gliwickim dworcem kolejowym pojawią się platany klonolistne. Zaplanowano wykorzystanie nawet 4-metrowych sadzonek, więc efekty powinny być szybko widoczne. W tej części miasta zieleni będzie zdecydowanie więcej.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Nowe zagospodarowanie terenu przed dworcem to jeden z elementów inwestycji prowadzonej po południowej stronie linii kolejowej w związku z tworzeniem centrum przesiadkowego. Ta część przedsięwzięcia obejmuje także przebudowę układu drogowego w okolicy Placu Piastów, wprowadzenie bardziej funkcjonalnych rozwiązań w ruchu samochodowym i rowerowym oraz usprawnienie komunikacji, przy okazji konieczna jest wymiana sieci podziemnego uzbrojenia. Równie ważne jest jednak wykreowanie nowej, atrakcyjnej, przyjaznej mieszkańcom i podróżnym przestrzeni. Nie może w niej zabraknąć zieleni, drzew będzie więcej niż do tej pory.

W związku z inwestycją po południowej stronie dworca usunięto 65 drzew, w zamian przewidziano nasadzenia 150 sztuk – oprócz platanów będą to klony jawory, tulipanowce, głogi, glediczje trójcierniowe. Zielone kompozycje utworzy też ponad 7000 krzewów oraz 650 bylin i roślin cebulowych – traw ozdobnych czy kwiatów. Tam, gdzie sieci uzbrojenia podziemnego uniemożliwiają wykonanie nasadzeń bezpośrednio w gruncie, pojawi się prawie 100 dużych donic z wysoką i niską zielenią, m.in. drzewami. Zostaną one ustawione przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego oraz na fragmencie ul. Zwycięstwa, czyli w miejscach, które były dotychczas pozbawione zieleni.

Szczególnie efektownie prezentować się mają drzewa na placu przed dworcem. W tym miejscu sadzonki powinny być od razu sporych rozmiarów – z wykształconymi koronami i pniami o obwodzie 20 cm na wysokości 1 metra od gruntu. Gatunek został starannie dobrany, bo platan klonolistny dobrze toleruje zabrukowanie i utwardzenie terenu wokół systemu korzeniowego. Drzewa zostaną posadzone w specjalnych systemach stabilizujących wraz z aktywnym systemem nawadniania.

 

Źródło: UM Gliwice, fot. Mostostal Zabrze Biprohut

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koniec z teleporadami! Lekarze nie będą mogli odmówić nam wizyty w gabinecie lekarskim [WIDEO]

Trwa rozbiórka szybu nr I kopalni Boże Dary w katowickiej Kostuchnie [WIDEO]

Powiaty żywiecki, bielski, cieszyński. Tam pod względem zakażeń Covid-19 jest najgorzej [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close