reklama
Kategorie

Koniec z teleporadami! Lekarze nie będą mogli odmówić nam wizyty w gabinecie lekarskim [WIDEO]

reklama

Od dziś lekarze pierwszego kontaktu nie będą mogli odmówić nam wizyty w gabinecie lekarskim. Zmieniają się zasady korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej. To oznacza, że jeśli pacjent odmówi teleporady, lekarz będzie miał obowiązek przyjąć go w swoim gabinecie – i zbadać osobiście.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

reklama

Wreszcie jest jakaś dobra zmiana. Bo tak to, no cóż – jak lekarz mógł zbadać na odległość. To był takie bez sensu. Receptę wypisać tak, ale żeby do lekarza… to było chore. Służba zdrowia była chora – mówi Jan Kazior, mieszkaniec Sosnowca.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

A taka zmiana może oznaczać dla niektórych przychodni oblężenie. W tej przychodni w Sosnowcu pacjenci byli przyjmowani jeszcze przed wprowadzeniem zmian. Mimo to już widać, że zainteresowanie jest większe.

Cały czas się zdarzają takie przypadki, że ten ciężko chory decyduje się, a nawet prosi o teleporadę i lekarz czasami jest związany tym słowem pacjenta, że pacjent sobie nie życzy przyjścia do przychodni i udziela mu teleporady, a są pacjenci, którzy rzeczywiście z takimi drobnymi rzeczami chcą się pokazać lekarzowi i uzyskać poradę właśnie w gabinecie lekarskim – mówi Małgorzata Macek, Zespół Lecznictwa Ambulatoryjnego w Sosnowcu.

Żądanie pacjenta to jedno, ale są też inne przypadki, gdy lekarz nie będzie mógł odmówić wizyty bezpośredniej. Między innymi wtedy, gdy będzie to pierwsza wizyta u lekarza POZ wskazanego w naszej deklaracji wyboru. Ale nie tylko.

Dotyczy to zwłaszcza dzieci. Dzieci do 6-ego roku życia powinny być bezwzględnie przyjęte w wizycie bezpośredniej. Natomiast jeśli chodzi o inne sytuacje, to na przykład jeśli mamy podejrzenie choroby nowotworowej to również powinniśmy zostać przyjęci bezpośrednio, jak również jeśli cierpimy na choroby przewlekłe i czujemy, że nasz stan zdrowia się pogorszył, również wtedy powinniśmy zostać przyjęci bezpośrednio – mówi Rafał Razik, śląski oddział NFZ.

Z kolei teleporady będą udzielane przede wszystkim pacjentom, którzy mogą być chorzy na koronawirusa, albo tym którzy potrzebują zaświadczenia o stanie zdrowia. Za pomocą teleporady będą także przekazywane recepty.

Autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

WHO ostrzega: Upływa termin na zamówienie szczepionek przeciw grypie na sezon 2021/2022

Jarosław Gowin zakażony koronawirusem. „I mnie w końcu dopadło”

Ostatni Wiedeńczyk znika ze śląskich torów. Kultowe dla wielu tramwaje kończą żywot [WIDEO]

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button