RegionWiadomość dnia

Najsłodszy pomnik świata stanął w Jaworznie! Na cokole chomik europejski! [WIDEO]

Jaworzno ma pomnik chomika europejskiego. A w zasadzie mierzącą około 30 centymetrów rzeźbę, która została wykonana z brązu. Dzisiaj pomnik uroczyście odsłonięto w obecności dzieci z pobliskich przedszkoli. Wszystko dlatego, że chomik staje się powoli symbolem dzielnicy Jaworzna o nazwie Byczyna.

 

 

Zegarmistrz z Bytomia przekonał się o sile internetu!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

– Charakteryzuje się tym, że jest podobny do świnki morskiej – mówi Milena, Przedszkole Miejskie nr 18 w Jaworznie.

Bo nie chodzi tu o zwykłego chomika, jakiego wiele osób ma w domu. Ten europejski jest znacznie większy, bo mierzy nawet 30 centymetrów, a potrafi ważyć nawet 1 kilogram. Rzeźba została odsłonięta właśnie w tym miejscu, bo to tu występowała największa populacja chomika europejskiego.

– Bardzo ucieszyliśmy się z faktu, że chomik europejski pojawił się u nas w Byczynie, dlatego, że mamy tutaj sforę chomików europejskich, tam gdzie użytki w okolicy. Mamy te chomiki i można je spotkać spacerując chociażby z dziećmi. Wiadomo – ukrywają się, ale zawsze możemy pokazać dzieciom, że te chomiki u nas w Byczynie występują – mówi Justyna Budak, Przedszkole Miejskie nr 18 w Jaworznie.

Występują, a miasto o tym przypomina. Wykonana rzeźba to jeden z elementów Programu Ochrony Chomika Europejskiego. Wcześniej miasto sprowadzało chomiki, między innymi z Czech, żeby się rozmnażały. Prowadzi także akcje edukacyjne w jaworznickich szkołach.

Najsłodszy pomnik świata stanął w Jaworznie! Na cokole chomik europejski!
Najsłodszy pomnik świata stanął w Jaworznie! Na cokole chomik europejski!

– Ta rzeźba jest elementem edukacji w zakresie ochrony tego gatunku. To, niestety, przez długi czas był gatunek traktowany jako szkodnik. Po licznych badaniach, które ostatnio się prowadzi, okazuje się, że jest to jeden z najważniejszych elementów ekosystemów związanych z rolnictwem i jego ochrona powoduje ochronę wielu, wielu gatunków – mówi Marcin Tosza, Urząd Miejski w Jaworznie.

Koszt pomnika to kilka tysięcy złotych.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Szok i niedowierzanie! 27-latek oskarżony o brutalne zgwałcenie własnej matki!

Zygmunt Frankiewicz ostro przed wyborami w Gliwicach: „Strach pomyśleć, jak Moszyński będzie się zachowywał po wygranej”

Kierowca Porsche, który uderzył kobietę w twarz na pasach ma trafić do więzienia!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Close
×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close