RegionWiadomość dnia

NIE dla legalizacji przemocy domowej – cichy protest na rybnickim rynku

Wczoraj po południu na rybnickim rynku odbył się cichy protest. Śląskie Heksy protestowały przeciwko legalizacji przemocy domowej. Wszystko to ma związek z potencjalnym zerwaniem konwencji stambulskiej przez Polskę. Takie głosy dochodzą do opinii publicznej już od jakiegoś czasu.

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Wczoraj po południu Śląskie Heksy wyszły na ulice Rybnika by zaprotestować przeciwko wypowiedzeniu przez Polskę konwencji stambulskiej z 2011 r. Według środowisk opozycyjnych to forma legalizacji przemocy domowej w Polsce, która w głównej mierze dotyka kobiety i dzieci. – Wg konwencji stambulskiej znajduje się punkt jasno mówiący o tym, że kultura, zwyczaje, religia, tradycja czy tzw. „honor” nie będą uznawane za usprawiedliwienie dla wszelkich aktów przemocy objętych jej zakresem. Konwencja określa również tzw. płeć społeczno-kulturową, która oznacza społecznie skonstruowane role, zachowania, działania i atrybuty, które dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla kobiet lub mężczyzn. – czytamy na łamach portalu internetowego rybnik.com.pl. 

Obóz rządzący twierdzi, że konwencja przyjęta przez Polskę w 2015 r. jest zagrożeniem dla polskiej rodziny oraz jest niezgodna z naszą konstytucją. Przykład cichego protestu z Rybnika to nie jedyna taka inicjatywa w Polsce. Wczoraj przeciwnicy wypowiedzenia konwencji stambulskiej spotkali się również pod siedzibą Ordo Iuris, gdzie wyrażali swoja dezaprobatę wobec mogącej nastąpić sytuacji. – To Konwencja i fakt jej ratyfikowania przez Polskę uniemożliwia legalizację przemocy w rodzinie na wzór kremlowski (w Rosji pierwsze pobicie nie jest przestępstwem). PiS i Ordo Iuris to wiedzą, bo sprawę pierwszego projektu legalizacji po kremlowsku przegrali w 2019 roku, dzięki naszemu oporowi! – czytamy komentarz  Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem oraz Centrum Praw Kobiet na łamach rybnik.com.pl. 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śmierć skatowanego dziecka w Rudzie Śląskiej: Rodzice usłyszeli zarzuty. Ojciec podejrzany o zabójstwo!

Koronawirus w kopalniach! Masowe badania w KWK Chwałowice i KWK Bielszowice!

Punkt widokowy i nowe trasy zwiedzania. Stadion Śląski świętuje swoje 64. urodziny!

źródło: rybnik.com.pl

red: B. Bednarczuk
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close