reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Nie zostawiajcie dzieci i zwierząt w nagrzanym samochodzie! WIDEO

reklama

Wystarczy zaledwie kilka minut, by przy temperaturze powietrza bliskiej trzydziestu stopni, ta wewnątrz samochodu wzrosła nawet dwukrotnie. Tym samym samochód staje się pułapką przypominającą zamkniętą szklarnię, a pozostawione w nim dziecko lub zwierzę narażone jest na utratę zdrowia, a nawet życia.

 

 

Często wskutek takich sytuacji dochodzi do nieodwracalnych zmian. Dlatego medycy apelują i przypominają jak ważne jest, by nie przechodzić obojętnie obok samochodu, w którym zauważymy pozostawionego człowieka.

reklama

– Mogą być konsekwencje neurologiczne, daleko posunięte łącznie z udarem cieplnym, który może pozostawić spustoszenie w organizmie. Niestety takie przegrzanie organizmu może zakończyć się nawet w tragiczny sposób konsekwencją zgonu dziecka czy osoby dorosłej. Na początku występuje na pewno potliwość, omdlenia, mogą być halucynacje, ból głowy. Należy natychmiast wyciągnąć takiego poszkodowanego z samochodu, zabrać w zacienione miejsce, rozebrać z ubrania wierzchniego oraz ochładzać delikatnie ciało, żeby wyciągnąć je z tej hipertermii – mówi Łukasz Pach, dyrektor WPR w Katowicach.

Powiązane artykuły

Równie niebezpieczny jest nagrzany samochód dla zwierząt. W przypadków psów, które nie pocą się, a jedynie wentylują poprzez ziajanie, w bardzo krótkim czasie może dojść do zgonu, ponieważ im bardziej pies pozbywa się powietrza, tym bardziej paradoksalnie się nagrzewa. Odmienna od ludzkiej termoregulacja powoduje, że pozbawiony powietrza i dostępu do wody czworonóg umiera w męczarniach.

– Omdlenia, niedokrwienia mózgu, wszystkie problemy dla psa związane z zaburzeniami termoregulacji. Przegrzanie, objawy udaru cieplnego po prostu. Nadmierne podwyższenie temperatury ciała doprowadza do szeregu bardzo niekorzystnych zjawisk. Wiemy po sobie przecież, choć my się potrafimy schłodzić poprzez napoje, kąpiele, a pies zamknięty w samochodzie nie zrobi nic – mówi Michał Skolik, lekarz weterynarii.

I choć lekarze oraz służby mundurowe każdego roku przypominają, jak duże niebezpieczeństwo stanowi pozostawiony w pełnym słońcu samochód z pasażerem wewnątrz, sytuacje te nagminnie powtarzają się. Jesteśmy jednak coraz bardziej świadomi i reagujemy. Niestety nie zawsze adekwatnie. Policja przypomina, że w pierwszej kolejności konieczne jest zawiadomienie służb pod numerem alarmowym 112. Następnie sprawdzamy, czy drzwi lub bagażnik pojazdu nie są otwarte.

– Jeżeli w naszej ocenie każda zwłoka będzie stwarzała zagrożenie dla życia i zdrowia pozostawionego czy to człowieka, czy to zwierzaka, musimy działać od razu i możemy wybić szybę samochodową. Życie lub zdrowie osoby lub zwierzęcia pozostawionego w rozgrzanym samochodzie jest tutaj wartością wyższą, dlatego poświęcając mienie w postaci szyby samochodowej nie poniesiemy odpowiedzialności karnej, będziemy działali tutaj w stanie wyższej konieczności – mówi Sabina Chyra-Giereś, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Co nie oznacza, że zawsze jest to konieczne, ponieważ może okazać się, że właściciel samochodu znajduje się tuż obok. Warto przypomnieć, że osoba, która pozostawia dziecko w rozgrzanym samochodzie narażając tym samym na konsekwencje zdrowotne, może odpowiadać karnie za spowodowanie zagrożenia niebezpieczeństwa dla jego życia i zdrowia. Ten, kto pozostawia w rozgrzanym samochodzie zwierzaka, może odpowiadać z ustawy o ochronie zwierząt.

 

Fatima Orlińska

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button