KategoriaKrajRegionWiadomość dnia

Nie żyje prof. Maria Janion. Wybitna badaczka polskiej kultury miała 93 lata

23 sierpnia w godzinach wieczornych zmarła wybitna polska humanistka prof. Maria Janion. Badaczka kultury polskiej XIX i XX w. zmarła w Warszawie w wieku 93 lat. Wychowała kilka pokoleń polskich humanistów – zawodowo była związana z Uniwersytetami Warszawskim i Gdańskim.

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

23 sierpnia w godzinach wieczornych odeszła prof. Maria Janion. Wybitna humanistka i badaczka kultury polskiej XIX i XX w. zmarła w Warszawie. Przez większość swojego życia była związana z Uniwersytetami Gdańskim i Warszawskim. Jej ulubionym nurtem był romantyzm, któremu poświeciła wiele swoich publikacji. Uważała, że owy romantyzm to rewolucja ludzkiej wyobraźni, pozwalająca na zupełnie inne spojrzenie na historię, kulturę czy samego człowieka. Potrafiła głośno i dobitnie wypowiadać swoje poglądy oraz krytykować tych, którzy na krytykę w jej oczach zasługiwali.

– Diagnozy stawiane za poprzednich rządów przy niewielkiej korekcie pozostają aktualne. Plan Morawieckiego to XIX-wieczna utopia modernizacyjna – XIX-wieczna, powtórzę, i pozytywistyczna. Towarzyszy jej potężny regres w sferze mitów, symboli i wartości. Grzechem poprzedniej władzy było niedocenianie roli twórców i pracowników kultury. Dziś obserwujemy oczywisty, centralnie planowany zwrot ku kulturze upadłego, epigońskiego romantyzmu – kanon stereotypów bogoojczyźnianych i Smoleńsk jako nowy mesjanistyczny mit mają scalać oraz koić skrzywdzonych i poniżonych przez poprzednią władzę. Jakże niewydolny i szkodliwy jest dominujący w Polsce wzorzec martyrologiczny! Powiem wprost – mesjanizm, a już zwłaszcza państwowo-klerykalna jego wersja jest przekleństwem, zgubą dla Polski. Szczerze nienawidzę naszego mesjanizmu.napisała w liście do Kongresu Kultury w 2016 r. prof. Maria Janion. 

Humaniści stracili wybitnego mentora oraz kobietę, z której prac i publikacji będzie uczyło się jeszcze wiele pokoleń polskich polonistów, literaturoznawców czy badaczy kultury.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Jastrzębie-Zdrój w zielonej strefie! Ruda Śląska przeszła do żółtej. Spore zmiany w strefach na Śląsku [WIDEO]

Samorządy przygotowują się na powrót dzieci do szkoły. Jak to będzie wyglądało w Sosnowcu? [WIDEO]

Nie chcesz by dziecko wróciło do szkoły 1 września? Za zatrzymanie ucznia w domu grozi wysoka grzywna

źródło: OKO.PRESS

red: B. Bednarczuk
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close