reklama
GALERIA ZDJĘĆKategorieSilesia Flesz najnowsze informacjeStyl życia

Niesamowita szopka w Bytomiu z kopalnią i tramwajem

reklama

Takiej betlejki nie ma nikt w regionie. Szopka u jezuitów w Bytomiu jest niesamowita. Ma trzy poziomy. Jest tu pokazane całe miasto: podziemne chodniki i kopalnia, bytomski lew, zabytkowy tramwaj nr 38, szyb Krystyna i makieta kościoła.

 

MATERIAŁ AKTUALIZOWANY, KTÓRY POWSTAŁ W 2022 ROKU. Co roku Szopka u jezuitów w Bytomiu zachwyca. To od lat prawdziwa celebrytka, a wierni po mszach osiągają się z wyjściem z kościoła, długo podziwiając niesamowitą betlejkę. Zapewniamy, uwielbiają ją nie tylko dzieci. Żeby włączyć to cudo, trzeba zasilić stojącą obok skarbonkę. Co wtedy widać? Zobaczcie. Oto szopka u jezuitów. W tym roku ma już 7 lat. Jest naprawdę wielka!

Szopka z kopalnią i panoramą Bytomia. Czytaj dalej pod filmem

Kopalnia w szopce w Bytomiu

Szopka u Jezuitów w Bytomiu jest trzypoziomowa. Zacznijmy od góry. Najwyższy poziom to panorama miasta z szybem Krystyna i szybem Ewa. Obok jest bytomski lew, mury Betlejem i makieta kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa na Knajfeldzie (to tu właśnie od lat na święta stoi ta szopka). Pomiędzy budynkami zaś jeździ zabytkowy tramwaj, czyli słynna bana nr 38.

reklama

Na środkowym poziomie jest tradycyjna szopka ze Świętą Rodziną i stajenką. Są tu trzej królowie, zwierzęta, pali się ognisko, a wokół głowy Jezusa błyszczy aureola.

Najniższy poziom szopki to ten, który budzi największą ciekawość. Jesteśmy w kopalni. Jest tu miniatura kopalnianego chodnika. Są górnicy, jeździ pociąg z wagonikami z węglem. Jest i prawdziwy węgiel, no i jest ciemno. W wszystkich pilnuje święta Barbara. 

Nad całością zaś rozpościera się wieczorne niebo z migocącymi gwiazdkami i gwiazdą betlejemską.

Gdzie jest ruchoma szopka z kopalnią?

Ruchoma, trzypoziomowa szopka jest w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ulicy Pułaskiego w Bytomiu. To jedna z piękniejszych szopek betlejemskich w regionie. Na pewno najmocniej lokalna i związana ze Śląskiem.

Twórcą szopki jest Bractwo Betlejemskie. Ruchoma szopka stoi po na lewo od ołtarza. Nie zawsze szopka wyglądała tak, jak obecnie. Wcześniej była tradycyjna, jednopoziomowa i bez elementów śląskich i lokalnych, choć też była ruchoma. Niestety, przez lata się zużyła i zniszczyła. Po raz pierwszy Bractwo Betelejemskie uruchomiło trzypoziomową, ruchomą szopkę 24 grudnia 2017 roku. Niektóre elementy są identyczne, jak w starej szopce, tyle że wszystkim steruje teraz komputer.

Tak dawniej wyglądała ruchoma szopka u jezuitów:

Historia kościoła jezuitów w Bytomiu

Ale i sam kościół księży jezuitów na Knajfeldzie w Bytomiu jest wyjątkowy, choć wcale nie jest stary Wybudowano go na początku XX wieku jako salę sportową i restaurację. Ale że związek sportowy, który „Vorwärts” (Naprzód), który ją wybudował, wpadł w tarapaty, to wszystko zlicytowano. W latach 20. XX wieku kupiła ją rada parafialna i urządzono tu kościół. To chyba jedyny kościół w regionie, który na podłodze ma parkiet – to pozostałość po sali gimnastycznej w tym miejscu.

szopka z jeżdżącym  tramwajem
Tramwaj 38 w szopce w Bytomiu
szyb krystyna i szyb ewa szopka
Szyby Krystyna i Ewa w szopce
Na górze Święta Rodzina i makiety budynków Bytomia, na dole – kopalnia
ruchoma szopka u jezuitów
Tłok przy szopce po mszy 25 grudnia
ruchoma szopka kopalnia
Najniższy poziom szopki – kopalnia

Największa szopka w regionie i jedna z największych w Europie

Katowice: Stajenka w Panewnikach już stoi

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button