RegionWiadomość dnia

Niższe pensje i wolny dzień. Jest porozumienie związków i zarządu w PGG

Koniec widma protestów w Polskiej Grupie Górniczej. Centrale związkowe dogadały się z zarządem spółki. Górnicy z PGG dostaną mniejsze pensje, w zamian za co będą mieli wolny dzień. Rozmowy trwały od dłuższego czasu, jednak dopiero dzisiaj udało się osiągnąć kompromis.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Lekarze zalewani falą hejtu! Co za dzbany to robią!?

Szefowie central związkowych działających w Polskiej Grupie Górniczej i zarząd PGG porozumieli się w sprawie płac w czasie epidemii koronawirusa. Związkowcy zgodzili się na obcięcie górniczych pensji o 20 procent. W zamian za to spółka wprowadza wolne piątki. Związkowcy postawili jednak zarządowi Polskiej Grupy Górniczej ultimatum: podpisujemy na razie porozumienie płacowe na miesiąc maj, w tym czasie chcemy poznać plan naprawczy dla PGG.

 

Z porozumienia ze związkami cieszy się zarząd Polskiej Grupy Górniczej. -Zarząd Polskiej Grupy Górniczej S.A. wyraża zadowolenie z zawartego w piątek 8 maja porozumienia umożliwiającego obniżenie wymiaru czasu pracy i ubieganie się przez spółkę o dofinansowanie w ramach rządowego programu tarczy antykryzysowej – czytamy na stronie spółki.

Porozumienie podpisano na okres jednego miesiąca z mocą od 1 maja tego roku. Strony uzgodniły, że w tym czasie wymiar czasu pracy wszystkich zatrudnionych w PGG S.A. obniżony zostaje o 20 proc., co zostanie osiągnięte przez wprowadzenie czterech dodatkowych dni wolnych, które przypadną 14, 15, 22 i 29 maja.

Pracownikom przysługiwało będzie wynagrodzenie proporcjonalne do obniżonego wymiaru czasu pracy – składniki wynagrodzeń określone stawkami miesięcznymi ulegają pomniejszeniu w okresie obowiązywania porozumienia o 20 proc. Zapisano, że proporcjonalnemu zmniejszeniu ulegnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone w porozumieniu z 21 lutego 2020 r. (tzn. po ostatnich podwyżkach wynagrodzeń w PGG S.A.).

Dodatkowy dzień wolny nie będzie opłacany, a pracującym wtedy przy zabezpieczeniu ruchu kopalni w zamian udzielony zostanie inny wolny dzień bezpłatny w ciągu tygodnia.

 

Zarząd PGG S.A. zadeklarował, że do 10 czerwca przekaże organizacjom związkowym plan funkcjonowania spółki do końca 2020 r. Ustalono też, że strony przystąpią do rozmów na temat dalszego funkcjonowania PGG S.A.

– Porozumienie ze związkami zawodowymi pozwoli zrealizować pełny trzypunktowy pakiet działań osłonowych proponowany przez zarząd w połowie kwietnia. Osiągnięta zgoda umożliwia skorzystanie w maju ze wsparcia rządowego w ramach tarczy antykryzysowej – skomentował po podpisaniu porozumienia Tomasz Rogala, prezes PGG S.A.

Potrzebę obniżenia wymiaru czasu pracy w PGG S.A. uzasadniono w dokumencie spadkiem obrotów gospodarczych, który wystąpił w spółce w następstwie epidemii COVID-19. Na podstawie art. 15g ust. 11 ustawy z 2 marca 2020 r. o COVID-19 spółka będzie mogła zawnioskować o ponad 70 mln zł miesięcznie dofinansowania do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Efekt ekonomiczny całego pakietu osłonowego w PGG S.A. szacowany jest na 195 mln zł miesięcznie.

 

autor: Wojciech Żegolewski
źródło: własne/Polska Grupa Górnicza

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wybory 10 maja nie odbędą się 10 maja. Ale w weekend ma być cisza wyborcza! [WIDEO]

Kopalnie walczą z koronawirusem. Ruszają badania przesiewowe górników na COVID-19 [WIDEO]

Już 15 tysięcy osób ma koronawirus. Co piąty jest ze Śląska!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close