reklama
Kategorie

Noc Chórów w Rudzie Śląskiej. To pierwsze takie wydarzenie w Polsce

reklama

To będzie pierwsze takie wydarzenie w Polsce! Już 19 maja w Rudzie Śląskiej odbędzie się Noc Chórów. W siedmiu miejscach Nowego Bytomia swój repertuar zaprezentuje 11 zespołów. To w sumie 700 minut muzyki! Gościem specjalnym wydarzenia będzie chór Csikszerda z Budapesztu. To właśnie stamtąd zaczerpnięto ideę wydarzenia, czyli przedstawienie muzyki chóralnej szerszej widowni poprzez wyjście artystów na ulice miasta. Inauguracja imprezy będzie miała miejsce na placu Jana Pawła II o godz. 17.00.

 

Wydarzenie będzie niecodzienne – zapewnia Krzysztof Dudzik, dyrektor artystyczny Nocy Chórów. – Dawniej śpiewało się w domach, tradycja rodzinnego muzykowania była głęboko zakorzeniona w naszej śląskiej kulturze, a w okolicy działało wiele chórów czy zespołów artystycznych – dodaje. – Dzisiaj niestety tradycje te zostały wyparte przez kulturę masową, sztuka „schowała się” w salonach, nabrała cech ekskluzywności i nie jest już elementem życia codziennego. Pozostawiła jednak po sobie pewną niezapełnioną przestrzeń, którą od 19 maja pragniemy wypełniać – zapowiada dyrektor.

Wspólne śpiewanie przynosi radość, scala pokolenia, uczy otwartości i kształci – zauważa prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. – Noc Chórów to okazja, by zadbać o tradycję, a przeżycia muzyczne połączyć z przebywaniem w przestrzeni miejskiej, która zazwyczaj zupełnie nie kojarzy się z miejscem koncertowym. To będzie niesamowite doświadczenie, do udziału w którym szczególnie zachęcam – mówi.

reklama

Poza rynkiem koncerty odbędą się w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury /scena Pubu Druid/, w ogrodzie Miejskiego Przedszkola nr 17 /ul. Niedurnego 63/, ajnfarcie /wejście przy placu Jana Pawła II 3/, kościele pw. św. Pawła Apostoła, na parkingu Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia oraz w wieży wodnej /wejście od ul. Chorzowskiej/. – Niektóre z miejsc mogą wydawać się zupełnie „niekoncertowe” – zauważa Krzysztof Dudzik. – Chcemy jednak, by śpiew i muzyka zaczęły kojarzyć się z czymś „zwyczajnym”, dostępnym na wyciągnięcie ręki – dodaje.

W wydarzeniu udział weźmie 10 zespołów ze Śląska, które zaprezentują się w pięciu kategoriach: muzyce klasycznej, współczesnej, dziecięcej, folklorze i w pop-jazz. Po wspólnym odśpiewaniu piosenki Nocy Chórów na rynku wykonawcy przejdą do poszczególnych miejsc na terenie Nowego Bytomia, gdzie zaprezentują swój repertuar w 20-minutowych występach. I tak od 17.20 Chór Szkoły Muzycznej będzie śpiewał na scenie Pubu Druid, Chór Gaudeo – w ogrodzie Miejskiego Przedszkola nr 17, Chór Przednutka zaśpiewa w ajnfarcie /wejście przy placu Jana Pawła II /, Chór Klaster przedstawi swój repertuar na parkingu Szkoły Muzycznej, a zespół z Budapesztu zaprezentuje się w wieży wodnej. Między 18.00 a 18.20 w tych samych miejscach repertuar zaprezentują kolejne chóry. – Zespoły będą się przemieszczać, więc publiczność może albo zostać w jednym miejscu i wysłuchać kolejnych wykonawców, albo przechodzić między punktami wybranymi do koncertowania, wybrać swój ulubiony gatunek lub towarzyszyć określonemu zespołowi – tłumaczy Krzysztof Dudzik. W sumie w ciągu jednego wieczoru odbędzie się 35 dwudziestominutowych koncertów. Dokładny harmonogram występów można znaleźć na stronie http://www.rudanocchorow.pl/Program#

Swój repertuar zaprezentują: Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej z Gliwic, Chór Gaudeo ze Świerklan, Polonia Harmonia z Piekar Śląskich, Chór Przednutka z Kobielic, Chór Uniwersytetu Ekonomicznego, Chór Kameralny Akademii Muzycznej oraz Zespół Kameralny Santarello z Katowic, Chór Klaster oraz Cantores don Bosco z Zabrza, Chór Szkoły Muzycznej z Rudy Śląskiej oraz Csikserda z Budapesztu.

Imprezę wspierają: Zespół Szkół Muzycznych I i II st., Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejskie Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej, Aquadrom, Druid Pub, firmy: „Jakubiec”, „Kuś”, „Lambertz” oraz dronpro – fly&cam. Patronat medialny objął portal społecznościowy chórzystów „Chórtownia”.

Tradycje chóralne mają w Rudzie Śląskiej długą i bogatą historię. Najstarszym zespołem jest chór św. Cecylii, który powstał w 1910 roku. Od prawie 100 lat działa „Słowiczek”, który swoją siedzibę ma w domu śpiewaczym, wybudowanym przez mieszkańców Wirku w 1938 roku. Muzycznych przeżyć dostarczają również chóry: „Cantate Deo”, „Jutrzenka”, „Gloria”, „Acalanthis” czy „Michael”. Zespoły liczą w sumie ok. 150 osób i prezentują różnorodny repertuar od muzyki wielkich kompozytorów, poprzez pieśni eucharystyczne, kolędy i pastorałki, po muzykę popularną.

 

(źr: UM Ruda Śląska)

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button