reklama
PodróżeSilesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Nowe przepisy od 1 stycznia. Kolejki w wydziałach komunikacji

reklama

Nowe przepisy od 1 stycznia 2024. W grudniu kolejki w wydziałach komunikacji. Przed świętami ruch nie tylko na drogach jest duży, ale również w wydziałach komunikacji. Kierowcy nie narzekają, ale w wydziałach komunikacji swoje odstać trzeba.

Od 1 stycznia 2024 roku zmieniają się przepisy. Do tej pory właściciele mieli 30 dni od daty nabycia lub zbycia pojazdu na zgłoszenie tego faktu w urzędzie. Nie trzeba było martwić się o jego zarejestrowanie. Od początku przyszłego roku wprowadzony zostanie obowiązek przerejestrowania samochodu 30 dni po jego zakupie. W przeciwnym razie grozi kara. 

Kolejki w wydziale komunikacji

Niektórzy, żeby spędzić mniej czasu w poczekalni postanowili zapisać się wcześniej, ale nie zawsze taka droga na skróty jest szybsza.

– Termin jest na styczeń. Na początek stycznia. Więc po prostu przyjechałem i od razu załatwiłem sprawę. Myślę, że nie ma co się tam rejestrować – ocenia pan Paweł, mieszkaniec Katowic.

reklama

Obowiązek przerejestrowania samochodu 30 dni po zakupie

Terminy mogą być niebawem jeszcze bardziej odległe. Powodem są wchodzące w życie od 1 stycznia 2024 roku przepisy. Do tej pory było 30 dni od daty nabycia lub zbycia pojazdu na zgłoszenie tego faktu w urzędzie. Nie trzeba było martwić się o jego zarejestrowanie. Od początku przyszłego roku wprowadzony zostanie obowiązek przerejestrowania samochodu 30 dni po jego zakupie. W przeciwnym razie grozi kara.

– Ustawodawca również to ustabilizował. Do tej pory było to od 200 zł do 1 tys. złotych. Po 1 stycznia będą te kary sztywne. Dla osób, które nie zgłoszą zbycia w terminie będzie to 250 złotych. Dla osób prywatnych, które nie zarejestrują samochodu w terminie – 500 złotych, a dla przedsiębiorców – 1000 złotych – wylicza Edyta Furman-Marek, Wydział Komunikacji w UM w Bytomiu.

Przedsiębiorcy będą mieli co prawda więcej czasu na rejestrację pojazdów, bo 90 dni. Ale dla przedsiębiorców zajmujących się handlem samochodami najwygodniejsze byłoby nierejestrowanie w ogóle pojazdów, które mogą zaraz po tym sprzedać. Im grożą jeszcze wyższe kary, bo 2 tys. złotych.

– Duży problem i duży chaos przy sprzedaży samochodów. Będziemy mieli 90 dni na sprzedaż samochodu. Jak wiadomo, auta kupujemy używane i przy każdym trzeba coś zrobić. Wtedy termin już sobie leci. W tym momencie dochodzimy do 90 dni i możemy go sprzedawać, ale nie możemy, bo musimy go zarejestrować. Jeśli samochód zarejestrujemy, to znowu będzie to 30 dni, gdzie samochód będzie w tzw. próżni, bo będzie na dowodzie tymczasowym i jako przedsiębiorcy nie możemy go sprzedać – mówi nam Marcin Adamski, Komis Samochodowy Marbil.

Dlatego niektóre urzędy już przygotowują się do zmian i zatrudniają nowe osoby do obsługi petentów. Tak jest w Bytomiu, ale nie wszędzie będą dodatkowi pracownicy. Dlatego od 1 stycznia oprócz korków można spodziewać się nie tylko na drodze.

Motoryzacja w TVS

Auta za miliony. Największy salon BMW jest u nas

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button