Region

Nowy mural w Katowicach. Ma namawiać do dyskusji o hutnictwie i środowisku

Mural powstał na jednej ze ścian szczytowych na osiedlu, które znajduje się tuż przy Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach. Motyw przewodni muralu to alegoria ery poprzemysłowej i ciągłości życia. Na muralu pojawił się wizerunek siejącej Flory (uosobienia sił przyrody) i Floriana (patrona hutników i strażaków), polewającego wodę nie dla ugaszenia pożarów, a dla zasilenia roślin. Para góruje nad motywami industrialnymi, zanikającymi wśród roślin. Mural namawia do dyskusji o hutnictwie i środowisku.

 

Premiera TOP 5 Silesia Flesz w Telewizji TVS zawsze w niedzielę o 19.50

Mamy własne wyniki wyborów! Sprawdź je w TOP 5 Silesia Flesz!

Opisane działania są częścią organizowanego przez Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA ,,Festiwalu Murali?” dotowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu ,,Wspólnie dla dziedzictwa”

Autorka muralu:

Mona Tusz – artystka i aktywistka, która od 2007 roku realizuje projekty w przestrzeni miejskiej, najczęściej na terenach Śląska. Współorganizowała i uczestniczyła w wielu akcjach kulturalnych i społecznych, tworząc prace na zaproszenia festiwali, galerii oraz instytucji kultury. Głównym obszarem jej działania jest malarstwo uliczne, poza tym zajmuje się też fotoreportażem społecznym, grafiką, rzeźbą, scenografią oraz mozaiką. Prowadzi warsztaty artystyczne i wspólne interwencje w tkankę miejską, chętnie pracuje z młodzieżą oraz grupami wykluczonymi społecznie.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

13-latka z Polski zaszła w ciążę w Egipcie bo w basenie pływała sperma?

Spiderman z Bytomia! Chłopiec jechał uczepiony tramwaju! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Ludzie mówią, że w lesie stał się cud! Skąd to się tam wzięło? ]WIDEO]

 

źr. Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close