KrajRegionWiadomość dnia

Nowych obostrzeń nie ma, ale do 18 kwietnia ani zakupów w galerii ani fryzjera

Obostrzenia wydłużone do 18 kwietnia. Taką decyzję podjął dzisiaj rząd, a to oznacza, że przez najbliższe 11 dni zamknięte będą galerie handlowe, żłobki i przedszkola, nie będziemy mogli też korzystać z usług fryzjerskich.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

– Ta decyzja jest odłożona o tydzień, dlatego że, tak jak mówiłem, z jednej strony patrzymy czy ten trend dotyczący liczby zmniejszonych zachorowań będzie kontynuowany mimo tego okresu świątecznego i jego konsekwencji, zobaczymy co z mobilnością, ale przede wszystkim dlatego że chcemy zobaczyć, jak te konsekwencje fali zachorowań będą wyglądały na poziomie wykorzystania infrastruktury szpitalnej – mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 14 910 przypadkach koronawirusa. Po raz kolejny w czołówce jest województwo śląskie – tu odnotowano 1863 zakażenia. Więcej było tylko na Mazowszu.

– W tych ostatnich dniach, w tym okresie świątecznym, powiat bieruńsko-lędziński przodował jeżeli chodzi o ilość zakażonych próbek na ilość przebadanych. Tam ponad 50 proc., czyli co druga przebadana próbka okazała się zakażona. Jeśli chodzi o ten poświąteczny spadek, to w tych powiatach zdecydowanie widzimy zmniejszoną ilość zakażonych osób. Ale to nie są tak naprawdę miarodajne dane, bo POZ-y pracowały w święta w systemie świątecznym mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Nowych obostrzeń nie ma, ale do 18 kwietnia ani zakupów w galerii ani fryzjera
Nowych obostrzeń nie ma, ale do 18 kwietnia ani zakupów w galerii ani fryzjera

Choć liczba zakażeń jest mniejsza niż tydzień temu, to spore problemy mają szpitale w województwie. Brakuje miejsc, a także karetek, które mogą dojeżdżać do pacjentów. To wczorajsza sytuacja z Jaworzna – śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego musiał polecieć po pacjenta, ponieważ wszystkie karetki były zajęte. Podobnie było w Sosnowcu.

– Jesteśmy teraz w sytuacji, w której liczba pacjentów jest coraz większa. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach dobowo przyjmuje około 1000 zgłoszeń, z czego 30-50 proc. są to wezwania do pacjentów COVID-owych. Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji po każdym pacjencie musi następować dezynfekcja karetki, a jeśli jest to pacjent COVID-owy następuje odmgławianie – mówi Iwona Wronka, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach.

 

Przepełnione są też oddziały szpitalne. Do tego Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie trafiają pacjenci z całego województwa, gdy tylko pojawi się informacja o wolnym miejscu.

– Stale mamy komplet pacjentów zarażonych koronawirusem. Sytuacja jest dynamiczna, cały czas coś się zmienia. Niektórzy są wypisywani, niektórzy, niestety, umierają. Rano mieliśmy komplet 80 chorych pacjentów, z tego 4 na oddziale intensywnej terapii i do tego 3 pacjentów na oddechu zastępczym na oddziale COVID-owym. Od dwóch tygodni cały czas mamy komplet. Jeśli ktoś zwolni miejsce, na jego miejsce przychodzi następnymówi dr n. med. Wiesław Więckowski, Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie.

Do dziś w całym kraju pierwszą dawkę szczepionki przyjęło ponad 4,7 mln osób. Drugą – nieco ponad 2 mln.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Legenda polskiej sceny nie żyje. Krzysztof Krawczyk zmarł w wieku 74 lat

Jesteś po 40 ale nie deklarowałeś chęci szczepienia przeciwko Covid-19? Na rejestracje musisz jeszcze poczekać

Początek tygodnia z deszczem i śniegiem. Ocieplenie nadejdzie do Polski w weekend [POGODA]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close