reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

O lasach w Katowicach WIDEO

reklama

Zmiany klimatu dotykają też lasy. O tym, jak radzić sobie ze zmianami, które widać gołym okiem rozmawiano podczas konferencji „Woda i Las – adaptacja lasów i leśnictwa do zmian klimatu”, która odbyła się w Katowicach.

 

 

Woda to źródło życia i kto ma wodę, ten ma władzę – można krótko powiedzieć na temat obecnej sytuacji w lasach związanej ze zmianami klimatu. W ramach konferencji mówiono o projektach, które realizowało 160 nadleśnictw w różnych częściach Polski, a które mają poprawić warunki wodne w lasach, tym samym zabezpieczyć rośliny przed usychaniem.

reklama

– Ta konferencja ma pokazać społeczeństwu, całej Polsce, że Lasy Państwowe realizują działania strategiczne, ogólnopolskie, niepowtarzalne w całej Europie. Są to działania wodne, retencyjne, które mają posłużyć magazynowaniu wody i zmniejszeniu odpływu wody ze środowiska leśnego, a tym samym zwiększeniu jego bioróżnorodności, zadbaniu o przyrodę Polską – mówi Marta Petrynik, kierownik projektu.

Konferencja, która odbyła się w Katowicach jest cykliczna. Takie spotkania odbywają się już od 1998 roku.

– Lasy Państwowe jako pierwsze zauważyły tę sytuację. Trzeba to robić, trzeba ratować, trzeba retencjonować wodę, mamy zretencjonowane ponad 50 mln m3 wody w lasach, zarówno w kwestii retencji nizinnej, czyli w terenach nizinnych, jak i na terenach górskich – mówi Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

– Obserwujemy natężenie zjawisk pogodowych, czyli krótkotrwałe, intensywne ulewy i na tym głównie skupiają się prace związane z retencją, zabezpieczeniem przed takim nadmiernym spływem. Czyli zabezpieczamy drogi, zabezpieczamy potoki budując odpowiednie urządzenia. Czy to kaszyce czy to przepusty, czy zapory. W tej chwili głównie na tym się skupiamy – mówi Sławomir Kohut, Nadleśnictwo Ustroń.

Podczas konferencji poruszono tematy dotyczące gospodarowania wodą w lasach o różnych formach ochrony, restytucji mokradeł, wpływie bobrów, jakości wód czy wpływu zmian klimatu na różnorodność biologiczną lasów.

 

Paweł Jędrusik

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button