Ocieplanie budynku styropianem – jak zrobić to dobrze?
Ocieplenie budynku to w naszym klimacie bardzo ważna kwestia. To właśnie ocieplenie decyduje o tym, że temperatura panująca wewnątrz jest komfortowa – a my nie przepłacamy, gdy pojawiają się rachunki za ogrzewanie. Ocieplanie za pomocą styropianu to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań. Jak gruby styropian wybrać, jak sprawdza się styropian grafitowy i o czym trzeba pamiętać, by skutecznie ocieplić budynek?
- Styropian grafitowy – cieńsza warstwa ocieplenia
- Jak prawidłowo zamontować styropian grafitowy?
- Zastosowanie styropianu grafitowego a styropian 15 cm
- Od czego zacząć ocieplanie budynku?
Styropian grafitowy – cieńsza warstwa ocieplenia
Styropian grafitowy posiada jedną bardzo istotną zaletę – jest w stanie zapewnić duży komfort termiczny przy jednocześnie cienkiej warstwie ocieplenia. Zalety użycia styropianu grafitowego są liczne: unikamy zbyt grubej warstwy ocieplenia na ścianie, zmniejszamy współczynnik przenikania ścian i chronimy się przed zimnem w najlepszy możliwy sposób.
Styropian grafitowy nie może być wystawiany na działanie promieniowania słonecznego. Styropiany grafitowe mają ciemny kolor – co sprawia, że nie odbijają światła tak, jak styropiany białe. Sprawia to, że ściana nagrzewa się – co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Montaż styropianu grafitowego zawsze powinien odbywać się w zacienionym miejscu.
Aktualnie na rynku zdarzają się problemy z dostępnością styropianu grafitowego. Hurtownia styro24.pl posiada w ciągłej sprzedaży styropian grafitowy renomowanych firm – Swisspor, Austrotherm i innych z dostawą do dowolnych miejsc w kraju.
Jak prawidłowo zamontować styropian grafitowy?
Chcąc zastosować styropian grafitowy elewacyjny, musimy zacząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Jeśli o to nie zadbamy – warstwa ocieplenia w postaci styropianu grafitowego może po prostu odpaść od ściany, a wtedy cała praca pójdzie na marne. Na początku trzeba dokładnie przygotować podłoże. Czasami jest konieczne zastosowanie w tym celu, odpowiedniego preparatu gruntującego. Sprawi to, że ściana uzyska niezbędną przyczepność. Ze ściany koniecznie należy pozbyć się wszelkich luźnych części farby i tynku. Dopiero wygładzona ściana nadaje się do umieszczania na niej styropianu.
Styropian przymocowujemy do ściany za pomocą specjalnego kleju. Do przyklejania płyt zaleca się stosowanie wysokiej klasy kleju z włóknem: takiego, który będzie elastyczny, przyczepny, a także paroprzepuszczalny. Dzięki temu konstrukcja będzie odporna na nagłe zmiany temperatury, zjawiska atmosferyczne i niekorzystną pogodę. Układając termoizolację, trzeba unikać tworzenia tak zwanych „mostków cieplnych” – czyli miejsc, w których ciepło może uciekać z wnętrza budynku. Płyty styropianowe muszą być więc starannie do siebie dopasowane!
Zastosowanie styropianu grafitowego a styropian 15 cm
Styropian grafitowy 15 cm- co to właściwie jest? Standardową grubością stosowanej w budynkach termoizolacji jest 20 centymetrów. Jeśli jednak użyjemy odpowiednich materiałów, możemy zmniejszyć grubość tej warstwy. Istotny jest tu wspomniany wcześniej współczynnik Lambda – każdy materiał ma inne wartości tego współczynnika.
Kiedy warto zastosować styropian grafitowy 15 cm? Z pewnością okaże się przydatny wtedy, gdy z różnych względów nie możemy zastosować grubszej warstwy ocieplenia. Przy niektórych projektach jest to po prostu niemożliwe! Dodatkowo – styropian 15 cm często stosuje się tam, gdzie nie jest konieczne aż tak znaczne ocieplenie. Takimi miejscami jest na przykład garaż, klatka schodowa lub piwnica. W niektórych przypadkach sam styropian 15 cm to za mało, jednak w bardzo wielu sytuacjach jest on wystarczający i doskonale spełni swoje zadanie. Stosowanie styropianu 15 cm ma jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę – to się po prostu opłaca! Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne finansowo – co sprawia, że wydamy mniej pieniędzy, osiągając praktycznie ten sam efekt. Przed dokonaniem zakupu warto jednak dokonać niezbędnych kalkulacji, by upewnić się, że ten rodzaj styropianu sprawdzi się w naszej sytuacji.
Od czego zacząć ocieplanie budynku?
Od czego należy rozpocząć prace nad ociepleniem budynku? Na samym początku warto zastanowić się, jakiej grubości ocieplenia będziemy potrzebowali. Pomocny może się w tym okazać specjalny kalkulator (dostępny na styro24.pl), jednak również bez niego powinniśmy być w stanie dokonać wszelkich obliczeń. Pod uwagę należy wziąć parametry ściany, a także parametry ocieplenia. Do obliczenia niezbędnej grubości ocieplenia potrzebujemy parametru Lambda materiału, który będzie służył jako termoizolacja.
W przypadku styropianu grafitowego, parametr lambda zawsze jest nieco lepszy niż w przypadku styropianu białego. To wyjaśnia, dlaczego możemy stosować znaczne cieńsze warstwy tego materiału – a jednocześnie takie działanie nie wpływa negatywnie na jakość uzyskanego efektu.
Odpowiednie ocieplenie budynku to podstawa! Zdecydowanie nie warto na nim oszczędzać – zastosowanie wysokiej jakości ocieplenia i jego odpowiedni montaż zapewni nam komfort i w dłuższej perspektywie okaże się na pewno opłacalnym działaniem. Styropian grafitowy, podobnie jak styropian 15 cm, mają liczne zalety – to, który lepiej się sprawdzi, zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych potrzeb. Przed dokonaniem zakupu trzeba więc dokładnie przemyśleć, czego potrzebujemy – by wybrać najlepsze rozwiązanie.
Artykuł sponsorowany
źródło: materiał partnera