Artykuł Sponsorowany

Odczuwasz nadmierną senność i zmęczenie? Zobacz co może Ci pomóc

Chroniczne zmęczenie i nadmierna senność mogą mieć wiele różnych przyczyn. Jeśli odczuwasz ciągłe zmęczenie, trudności z koncentracją i napięciem nerwowym, to koniecznie zobacz, co może Ci pomóc się z tym uporać.

 

Kiedy senność i zmęczenie w ciągu dnia powinny niepokoić?  

Do objawów, które powinny wzbudzać niepokój, należą ciągłe znużenie i złe samopoczucie, które w ciągu kilku tygodni do 3 miesięcy nie ustępują, pomimo iż poprawie uległa higiena snu, jak i ilość przesypianych godzin. Objawy takie mogą bowiem wskazywać na stany chorobowe, którym towarzyszą zaburzenia snu. Należą do nich między innymi:

  • niskie ciśnienie tętnicze krwi,
  • zaburzenia gospodarki mineralnej,
  • niedobory pokarmowe,
  • cukrzyca,
  • niedoczynność tarczycy
  • czy choroby autoimmunologiczne takie jak RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów.

Do częstych przyczyn problemów związanych ze snem należą także:

  • choroby układu krążenia,
  • oddechowego
  • i układu pokarmowego.

Jednakże jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń snu jest hipersomnia określana mianem nadmiernej senności, która stanowi odwrotność bezsenności. Jest to patologiczna, wzmożona ciągła senność, która dotyka około 5% populacji.  

Długotrwałe zmęczenie objawy i przyczyny  

Przewlekłe zmęczenie określane mianem chronicznego zmęczenia lub zespołu zmęczenia chronicznego jest zaburzeniem, które cechuje się długotrwałym doświadczaniem stanu ciężkiego wyczerpania trwającym co najmniej 6 miesięcy. I któremu towarzyszą dodatkowe objawy takie jak zaburzenia snu, bóle i zawroty głowy oraz nudności. Problemy z koncentracją i pamięcią krótkotrwałą, bóle mięśni stawów lub brzucha, nieregularna praca serca określana kołataniem.  

Przewlekłe zmęczenie może być też powiązane ze zbyt małą ilością snu, nadmierną ilością obowiązków. Brakiem ruchu, nadużywaniem kofeiny pochłanianej wraz z kawą, herbatą lub napojami energetycznymi. Niezdrowym trybem odżywania, w którym dominuje nieregularne spożywanie przede wszystkim fast foodów lub nadużywaniem alkoholu.  

Zmęczenie psychiczne  

Do częstych przyczyn ciągłego znużenia zalicza się również zmęczenie psychiczne wywołane długotrwałym nadmiernym stresem. Problemami osobistymi i zawodowymi lub nadmiernym wysiłkiem intelektualnym.  

Do powszechnie występujących objawów zmęczenia psychicznego należą między innymi:

  • trudności z zasypianiem,
  • płytki sen, a nawet bezsenność,
  • problemy z zapamiętywaniem i koncentracją,
  • drastyczne obniżenie nastroju.

Dolegliwości natury emocjonalnej takie jak nadmierne rozdrażnienie, zwiększona płaczliwość, a nawet napady agresji. Trudności w podejmowaniu nawet najprostszych decyzji dotyczących dnia codziennego, a nawet objawy fizyczne w postaci bólów i zawrotów głowy, nudności, duszność czy utrata apetytu.  

Poprawę w objawach zmęczenia psychicznego przynosi aktywność fizyczna, odpowiednio długi odpoczynek i ilość snu, zdrowa dieta i medytacja. W szczególnie ciężkich stanach zmęczenia psychicznego zaleca się korzystanie z pomocy specjalisty, który dzięki terapii psychologicznej może pomóc w ustaleniu przyczyn stanu zmęczenia psychicznego.  

Leczenie przewlekłego zmęczenia polega przede wszystkim na wprowadzeniu zmian w trybie życia i łagodzeniu objawów. Zaleca się też ćwiczenie technik medytacyjnych takich jak masaż, medytacja, ćwiczenia oddechowe czy joga. Można również stosować odpowiednią suplementację, by samodzielnie wspierać organizm.

Zatem co na zmęczenie i nadmierną senność można przyjmować we własnym zakresie?  

Witamina na zmęczenie i inne suplementy  

Wysoką skuteczność w leczeniu przewlekłego zmęczenia i nadmiernej senności przynosi wsparcie w postaci stosowania suplementów diety zawierających wyciągi z Ashwagandhy, Miłorzębu japońskiego czy Żeń-szenia syberyjskiego.  

  • Ashwagandha nazywana również Żeń-szeniem indyjskim pomaga w utrzymaniu dobrego samopoczucia. Zmniejsza poziom stresu i łagodzi objawy lękowe. Poprawia koncentrację i ułatwia zasypianie.  
  • Miłorząb japoński wpływa na usprawnienie krążenia krwi. Dożywia i dotlenia komórki w całym ciele, oddziałując w konsekwencji na efektywniejsze przekazywanie impulsów nerwowych przez neurony. W efekcie poprawia koncentrację i zdolności zapamiętywania. Jest też skuteczną bronią w walce z długotrwałym zmęczeniem fizycznym i psychicznym. Dodaje bowiem energii do podejmowania aktywności. Łagodzi stany rozchwiania emocjonalnego, skutecznie łagodzi zdenerwowanie i rozdrażnienie oraz wspomaga zasypianie.  
  • Żeń-szeń wykazuje łagodne działanie pobudzające, wzmacnia odporność i wspomaga utrzymanie równowagi wewnętrznej. Poprzez wpływ na aktywność neuronów pozytywnie wpływa na poprawę pamięci i koncentracji.  

W sytuacjach chronicznego zmęczenia na lepsze funkcjonowanie organizmu zdecydowanie wpływają także: magnez, preparaty zawierające lecytynę lub kwas foliowy. Witamina D i witaminy z grupy B, a zwłaszcza witaminy B1, B2, B3, B5, B6, B 9 i B12 oraz witamina C.  

Warto wspomagać stan chronicznego zmęczenia odpowiednią suplementacją, by w możliwie krótkim czasie odzyskać normalne funkcjonowanie i radość życia. 

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button