RegionWiadomość dnia

Opłaty za przedszkole i żłobek w dół przez koronawirus. Sąd podtrzymał uchwałę radnych

W kwietniu br. Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie obniżenia opłat za żłobek w czasie jego zamknięcia wynikającego z pandemii koronawirusa. Wojewoda Śląski podjął jednak rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzając nieważność uchwały. Urząd Miasta odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który to potwierdził stanowisko gminy.

 

 

Nosić maseczkę czy nie nosić? Bunt na ulicach rośnie! TOP 5 Silesia Flesz

W kwietniu br. Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj zaproponowała, z uwagi na trwający stan epidemii, obniżenie opłat za pobyt dziecka w Żłobku Miejskim o 40 procent. Miesięczną opłatę zmniejszono z 338 zł do 200 zł. Kwota ta umożliwia podtrzymanie funkcjonowania placówki bez zwolnień pracowników.

O obniżeniu wysokości opłat za żłobek informowaliśmy w kwietniu br. – Obniżenie opłat za żłobek tematem najbliższej sesji Rady Miasta.

Niestety Wojewoda Śląski podjął rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzając nieważność uchwały. Miasto skierowało sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który nie podzielił zdania wojewody – uchylając jego rozstrzygnięcie nadzorcze i przyznając rację radnym Rady Miasta Piekary Śląskie.

Sąd stwierdził, że Rada Miasta posiada kompetencje do ustalania powyższych opłat i nie naruszyła prawa, gdy zróżnicowała jedną z nich. Istnieje przepis, który upoważnia radę do uchwalenia opłaty i nie zawiera ograniczenia, że może być ustalona w tylko jednej wysokości.

Ponadto WSA powołał się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że “opłata za pobyt dziecka w żłobku, może być skalkulowana tak, by w pewnym stopniu, uwzględniać również gotowość żłobka do świadczenia usług. Zapewnienie bowiem konkretnemu dziecku miejsca w żłobku, skutkuje tym, że niezależnie od tego, czy dziecko to z usług żłobka koszta cały czas, czy też tylko częściowo, miejsce jego jest cały czas dla niego zarezerwowane. Podczas jego nieobecności nie może zostać udostępnione innemu dziecku, to zaś przekłada się w oczywisty sposób na ogólne koszty związane z działalnością placówki”.

Sąd stwierdził, że to nie uchwała Rady Miasta została podjęta z naruszeniem prawa, ale to rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody je naruszyło. Wojewodzie przysługuje odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

red: W.Żegolewski
źródło: UM Piekary Śląskie

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Od 24 października cała Polska to CZERWONA STREFA. Za dwa tygodnie możliwy kompletny LOCKDOWN

Ogromne protesty ws. zakazu aborcji na Śląsku! W Katowicach protestujący i policja pod katedrą! [ZDJĘCIA]

Seniorzy nie powinni wychodzić z domu. Apel premiera Mateusza Morawieckiego

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close