AlarmRegionWiadomość dnia

Ogromne protesty ws. zakazu aborcji na Śląsku! W Katowicach protestujący i policja pod katedrą! [ZDJĘCIA]

Ogromne protesty ws. wczorajszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego ograniczenia możliwości usuwania ciąży przelewają się dzisiaj przez ulice w całej Polsce. Także na Śląsku – od Katowice przez Gliwice po Częstochowę protestują ci, którzy tak duże ograniczenie możliwości wykonywania aborcji uważają za cios wymierzony w kobiety.

 

 

Nosić maseczkę czy nie nosić? Bunt na ulicach rośnie! TOP 5 Silesia Flesz

Ten moment wywołał burzę. –Ogłaszam wyrok, wyrok w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej. Trybunał Konstytucyjny w składzie tu obecnym (…) Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z konstytucją. Zdaniem ginekologa takich przypadków nie jest dużo. Jednak to wyrok skazujący kobiety i ich dzieci na ogromne cierpienia.

– Są też takie wady jak cyklopia, gdzie dziecko rodzi się z jednym okiem i na przykład jedną dziurką od nosa. Mamy takie zdjęcia w naszych bazach danych. Te dzieci nie mogą nawet zaczerpnąć oddechu. Umierają w dusznościach, w potwornych cierpieniach przez wiele wiele godzin. Czasem dni, a czasem nawet tygodni. A matka ma przecięty brzuch i nie może zachodzić w ciążę przez kolejne miesiące. Poza tym ona wie, że ma taką wadę i nie może nic z tym zrobić. To jest życie w koszmarze, w koszmarze i cierpieniu,gdzie wiadomo, że nic się nie da temu dziecku pomóc – mówi dr n. med. Maciej Jędrzejko, ginekolog.

Maciej Jędrzejko nie popiera aborcji na życzenie, ale wczorajszy wyrok uważa za sprzeczny z nauką i medycyną. Kilka razy na aborcję zdecydowała się Agnieszka, mimo że wskazań medycznych.Uważa, że zrobiła dobrze i chciałaby, żeby każda kobieta mogła o sobie decydować. Teraz tworzy szczęśliwą rodzinę.

-Mam już syna, którego nie zaplanowałam, ale bardzo chciałam go urodzić. Wszystko jest w porządku. Tak, jak powinno być. W swoim czasie i psychicznym zdrowiu. Natomiast wiedziałam, kiedy były życiowe perypetie, że nie jest to na pewno czas na ciążę i łatwiej będzie kierować życiem po prostu, usuwając ją – mówi Agnieszka Ryczkowska, aktywistka proaborcyjna.

Ogromne protesty ws. zakazu aborcji na Śląsku! W Katowicach protestujący i policja pod katedrą! (foto. Bartosz Bednarczuk)
Ogromne protesty ws. zakazu aborcji na Śląsku! W Katowicach protestujący i policja pod katedrą! (foto. Bartosz Bednarczuk)

Swoje życie poświęciła niepełnosprawnej córce pani Aleksandra. Teraz może zadecydowałaby inaczej.

-Na dzień dzisiejszy usunęłabym ciążę. Nie dlatego, że nie kocham swojej córki, bo zajmuje się nią przez 34 lata, ale dlatego, że zachorowałam i czekam na diagnozę. Ja nie wiem co będzie jutro, a co będzie po mojej śmierci z Patrycją?mówi Aleksandra Chromik, Stowarzyszenie wspierające OGA.

 

Jej zdaniem rządzący powinni zająć się tymi dziećmi, które żyją, a nie tymi, które jeszcze się nie urodziły. Jej zdaniem, wiele kobiet zdecyduje się teraz na nielegalną aborcję. Nie wszystkie będzie stać na wyjazd zagranicę.

Po wyroku w całej Polsce trwają manifestacje W Katowicach o godzinie 18.00 przeciwnicy orzeczenia Trybunału przyszli przed biuro Prawo i Sprawiedliwości zapalić znicze. Protest przeniósł się później pod Katedrę Chrystusa Króla.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Betonowy kawałek Bursztynowej Autostrady gotowy. W czwartek pojedziemy nowym odcinkiem A1 za Częstochową

Radio Silesia pnie się w górę! Kapitalne wyniki 96,2 FM!

Macie wielkie serca! W 48 godzin zebrano 200 tys.zł na pomoc po wybuchu w Kobiernicach!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close