KrajRegion

Papcio Chmiel nie żyje! Autor serii „Tytus, Romek i A’Tomek” miał 97 lat

Zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako „Papcio Chmiel”. Był autorem serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”. Miał 97 lat.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Karierę graficzną Papcio Chmiel rozpoczął w wojsku, od opieki nad gazetką. Następnie pracował jako rysownik od 1947 r. Pierwsza, czarno-biała obrazkowa historyjka o Tytusie została wydrukowana przez „Świat Młodych” w październiku 1957 r.

  • Seria książeczek o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka została wydana w łącznym nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy. Dotychczas ukazało się ponad 30 części komiksu.

Tytus był harcerzem, kosmonautą, plastykiem, dziennikarzem, aktorem, a nawet olimpijczykiem. Podróżował na Dziki Zachód i Wyspy Nonsensu. Ostatnia księga, w której został kibicem, trafiła do sklepów w 2008 r.

Henryk Jerzy Chmielewski otrzymał wiele wyróżnień. Został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest też kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 r. został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Źródło: TVP.info

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Paulo Sousa nowym selekcjonerem reprezentacji Polski! Jakim był piłkarzem?

Seniorzy powyżej 70 roku życia będą mogli umówić się na szczepienie. Ale to nie będzie takie proste

Nie płacisz abonamentu za posiadanie RTV? Poczta Polska prowadzi kontrole!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close