reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Pierwsza taka w Polsce. Stacja czytania krajobrazu powstała w Sosnowcu

Pierwsza w Polsce stacja czytania krajobrazu powstała w Sosnowcu. Znajduje się na wysokości ponad 80 metrów, na dachu „Żylety” czyli siedziby wydziału nauk przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. Ma to być baza dydaktyczna dla studentów i naukowców specjalizujących się w interpretacji krajobrazu. Zespół Badań Krajobrazu ma w planach utworzenie pierwszego w kraju obserwatorium krajobrazowego oraz włączenie sosnowieckiej stacji do europejskiej sieci obserwatoriów.

 

 

-Zadaniem tak naprawdę jest kształtowanie wrażliwości na przestrzeń, na walory środowiska przyrodniczego, środowiska kulturowego. Prowadząc obserwacje z góry możemy uświadomić sobie na przykład jak złożona jest ta tkanka przestrzenna, jakie tworzy całości, czy jest ona harmonijna, jak zielony jest tak naprawdę Górny Śląsk, o czym często zapominamy w takim przekazie medialnym – mówi dr hab. Urszula Myga-Piątek, lider Zespołu Badań Krajobrazu.

reklama

Jak pokazują badania naukowe, krajobraz nie jest zasobem nieodnawialnym, ale i tak trzeba go chronić, a to możliwe jest właśnie dzięki obserwacji.

-Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak zmiany klimatu postępują dynamicznie, jakie to ma odzwierciedlenie później w przyrodzie, która nas otacza, której my stanowimy integralny składnik. I jeżeli my nie zatroszczymy się o planetę w tym momencie, już tak naprawdę jest za późno, ale wciąż jest czas, żeby łagodzić zmiany klimatu. Żeby to robić odpowiedzialnie, musimy mieć wiedzę – mówi dr Agata Daszkowska Golec, prodziekan ds. promocji badań i umiędzynarodowienia wydziału nauk przyrodniczych UŚ w Katowicach.

A żeby tę wiedzę przyswajać w sposób przystępny, najlepiej doświadczać jej bezpośrednio. Taka też jest idea GeoPikniku, który wydział nauk przyrodniczych zorganizował po raz drugi. Docelowo ma być on wydarzeniem cyklicznym. To popularnonaukowe warsztaty, pokazowe stoiska i laboratoria przeniesione z sal wykładowych do przestrzeni publicznej.

-To możliwość zajrzenia do mikroświata dzięki wykorzystaniu skaningowego mikroskopu elektronowego,  można zostać meteorologiem na profesjonalnej stacji meteorologicznej, która znajduje się przy budynku naszego instytutu. To również badanie profili glebowych i wiele innych. Dla naszych zwiedzających dostępne są stoiska, aż dwanaście, na których można poznać informacje na temat sejsmiki, na czym polega badanie wstrząsów i do czego służą w badaniu naszej planety – mówi dr Rafał Warchulski, koordynator GeoPikniku.

Największą atrakcją pikniku okazał się T-Rex, wierna kopia tyranozaura, który w ostatnich miesiącach pojawiał się w miastach regionu.

Stacja czytania krajobrazu powstała w Sosnowcu/Silesia Flesz TVS

 

Fatima Orlińska

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button