reklama
Kategorie

Politechnika Śląska chwali się wynalazkami swoich naukowców [WIDEO]

reklama

Dron do dystrybucji szczepionki dla lisów, bezprzewodowy system wspomagający ewakuację czy motocykl z technologią przemiany napędu spalinowego na elektryczny. Politechnika Śląska chwali się wynalazkami swoich naukowców, które zostały nagrodzone podczas niedawno odbywających się targów wynalazków Intarg 2022.

 

Jak przekonują przedstawiciele uczelni, najważniejsze jest to, żeby wynalazki znalazły praktyczne zastosowanie. Przykładowo, bezprzewodowy system wspomagający dynamiczną sygnalizację kierunków ewakuacji może zostać zastosowany w kopalniach czy obiektach handlowych.

– To jest system, który w sposób automatyczny pomaga wyprowadzeniu ludzi z terenów, które są niebezpieczne. Jeżeli jesteśmy przy kopalni to łatwo sobie wyobrazić sytuację taką, że po pierwsze, nie ma światła, jest ciemno, po drugie jest wszystko zadymione, zakopcone i nie wiemy, w którą stronę mamy pójść i wtedy taki system poprzez generowanie dźwięków określonej jakości, które się zmieniają wzdłuż drogi, która jest drogą ewakuacyjną, wyprowadza ludzi albo ułatwia im wyjście z terenów, które są zagrożone – mówi prof. Andrzej Kwiecień, Politechnika Śląska.

reklama

Z kolei z drona do dystrybucji szczepionki dla lisów z systemem wykrywania skupisk zwierząt może skorzystać inspekcja weterynaryjna.

– To jest na dwa kilometry kwadratowe powierzchni. Precyzyjnie rozkłada szczepionkę do wybranych punktów. Te punkty można albo samemu zaprogramować, albo można powiedzieć, proszę mi na tym obszarze rozrzucić równomiernie te szczepionki. Ten dron nad tym obszarem lata i je zrzuca w określonych punktach. Dostajemy od razu informację, czy zrzucił – mówi dr inż. Piotr Czekalski, autor wynalazku Politechniki Śląskiej.

Kolejny z nagrodzonych wynalazków pozwala na przemianę napędu spalinowego na elektryczny w motocyklu.

-Ten motocykl już jeździ na ulicy, taka była idea też tego projektu, żeby skonstruować pojazd, który będzie absolutnie dopuszczony do ruchu i zgodny z obowiązującymi normami prawnymi. Cała realizacja projektu zajęła niecałe 12 miesięcy. Jest to w zasadzie projekt polegający na przebudowie pojazdu spalinowego na  pojazd w pełni elektryczny – mówi dr inż. Paweł Fabi, autor wynalazku z Politechniki Śląskiej.

Udział naukowców w targach wynalazków ma sprawić, że będą one miały szanse wejść na rynek. Naukowcy potrzebują dofinansownaia, żeby swoje pomysły przełożyć na masową produkcję.

– Chodzi o to, żeby te wynalazki nie skończyły na półce, dlatego udział w takich targach jest niezbędny, bo tam prezentujemy kilka wynalazków, ale zwracamy na siebie uwagę, że mamy też inne, bo też informujemy przy okazji, że tutaj było 6 wynalazków zaprezentowanych, ale mamy 10 czy setki wynalazków co roku powstających – mówi prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, prorektor nds. Nauki i rozwoju w Politechnice Śląskiej.

I nawet jeśli tylko część z nich znajdzie praktyczne zastosowanie, to w różnych dziedzinach życia człowiek znów będzie miał trochę łatwiej.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

 

Monika Taranczewska

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button