KrajRegionŚwiat

Polska będzie „mistrzem” energii odnawialnej? To nadzieje Fransa Timmermansa

Ekonomiści, politycy, ale przede wszystkim przedstawiciele świata gospodarki po raz kolejny w Katowicach. Jednym z gości Europejskiego Kongresu Gospodarczego był premier Mateusz Morawiecki. Tu jednak, bez udziału mediów, wziął udział w krótkim spotkaniu z przedsiębiorcami. Drugi dzień kongresu to kolejne panele i dyskusje, między innymi o zielonym ładzie i sprawiedliwej transformacji. W moderowanym przez prof. Jerzego Buzka panelu wirtualnie wziął udział m.in. Frans Timmermans.

 

 

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

-Polska może stać się mistrzem na europejską skalę. Zaprezentujemy naszą strategię energetyczną później w tym roku, aby wesprzeć inwestycje. Duże międzynarodowe projekty na Morzu Bałtyckim. Naprawdę liczę na Polskę, aby wytyczyła drogę. Energia solarna w Polsce jest dużym, dużym i miłym zaskoczeniem i myślę, że Polska już wytycza drogę – mówi Frans Timmermans, Komisja Europejska.

W zmianach energetycznych Polsce ma pomóc m.in. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Dziś jednak minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła, że rząd jest nim nieco rozczarowany.

– Miał być tą soczewką zmiany i że akurat w ramach tego funduszu, poczyniliśmy w ramach ostatnich negocjacji tak duże redukcje. Ten element może być dla nas znacząco niezrozumiały mówi Jadwiga Emilewicz, Minister Rozwoju.

 

Dziś prelegenci zapewniali, że transformacja energetyczna powinna odbyć się w taki sposób, aby był wzajemny szacunek i zrozumienie ze stroną społeczną. Frans Timmermans i Jakub Chełstowski przywołali przykład Rudy Śląskiej, która ich zdaniem może być „szczególnym wyzwaniem”.

– Nasza strategia, którą zakładamy do 2030 roku, którą teraz będziemy przyjmować w czwartym kwartale jest „Zielone Śląskie 2030”, czyli kompletna transformacja w ramach posiadanych środków, które pojawiły się w ramach Unii Europejskiej, w ramach środków rządowych, środków regionalnych. Myślę, że jesteśmy w takim miejscu, że historia nas oceni, ale dopiero za dziesięć lat, czy wykorzystamy ten czas na dobre projekty mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

 

Transformacja energetyczna to nie jedyna czarna chmura jaka zbiera się nad śląskimi kopalniami. Dzisiaj na antenie RMF FM minister aktywów państwowych Jacek Sasin przyznał, że były i są plany zamknięcia kopalni PGG.

– Został przygotowany plan na moje zlecenie, przez Polską Grupę Górniczą, przez zarząd PGG, który przewidywał w ramach działań oszczędnościowych zamknięcie czterech kopalń, które generują straty, czy większość zdecydowaną strat – mówi Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Na razie jednak, jak zapewnia Sasin, ministerstwo szuka wraz ze stroną społeczną rozwiązań, które mają być mniej dotkliwe i nie wiadomo czy dojdzie do zamknięcia kopalń.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus: Od teraz nowa długość kwarantanny! Jest rozporządzenie ministra zdrowia

DTŚ, tunel w Katowicach, zakręt przy Mazaku. Trochę deszczu i mamy plagę wypadków na Śląsku!

Korfanty patronem lotniska w Pyrzowicach. Katowice Airport zmieni nazwę na Korfanty Airport

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close