reklama
Artykuł SponsorowanyKategorie

Pomoc prawna – outsourcing czy własny dział prawny?

reklama

Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, w jaki sposób rozwiązać kwestie prawne pojawiające się w związku z prowadzeniem firmy. Na rynku, sporo jest podmiotów, które świadczą abonamentową obsługę przedsiębiorstw. Może być to korzystna opcja dla tych firm, które kwestiami prawnymi zajmują się na co dzień. Taki outsourcing prawniczy sprawdza się w sytuacji, gdy nasza firma przeprowadza stale transakcje o dużym poziomie ryzyka lub gdy działamy w branży, która jest tak nowa, że wciąż przepisy dotyczące niej kształtują się. Prawnik, będzie stale trzymał rękę na pulsie.

 

Outsourcing usług prawniczych czy własny dział prawny?

Wielkie korporacje zazwyczaj idą nawet o krok dalej i tworzą wewnętrzne działy prawne, dla których doradztwo prawnicze to główny obowiązek. Warto mieć jednak na uwadze, że utrzymanie działu prawnego w firmie generuje olbrzymie koszty, czasem przekraczające korzyści jakie ma się z zatrudnienia własnego zespołu prawników. Co więcej, prawnicy stale zajmujący się wyłącznie Twoją firmą de facto na pewnym etapie będą mieli mniejsze doświadczenie, niż osoby praktykujące poza przedsiębiorstwem. Takie „ogólnorynkowe” doświadczenie i dobra znajomość branży są cenne – pozwalają prawnikowi spojrzeć na każdy problem zdecydowanie szerzej.

Doraźna pomoc prawna – bez abonamentu i stałych kosztów, to opcja, która będzie świetna, jeżeli z pomocy prawnika Twoja firma korzysta w związku z konkretnymi sytuacjami lub etapami rozwoju przedsiębiorstwa. Płacisz za obsługę prawną wtedy, gdy naprawdę jej potrzebujesz. Nie zatrudniasz kolejnych osób, dzięki czemu – nie generujesz kosztów. Co więcej, możesz każdorazowo wybrać kancelarię, która będzie specjalizować się dokładnie w tym, czego dotyczy istotne dla Ciebie zagadnienie prawne.

reklama

Obsługa prawna firm

Założenie i prowadzenie firmy to wieloetapowa, skomplikowana operacja. Niezależnie od tego w jakiej branży działa Twoje przedsiębiorstwo, jego funkcjonowanie obwarowane jest wieloma przepisami prawnymi. Dlatego też, warto rozważyć doradztwo prawne na każdym etapie działania firmy.

Kancelaria może świadczyć usługi, takie jak pomoc prawna w kontaktach z klientami biznesowymi oraz na rzecz klientów instytucjonalnych. Jaka jest różnica między tymi dwoma podmiotami? Klientem biznesowym będzie podmiot, który od Twojej firmy kupuje towar lub usługę. Jeśli na przykład Twoja firma świadczy usługi na rzecz korporacji (na przykład w zakresie konserwacji i napraw sprzętu), będzie to relacja biznesowa, obwarowana umową. Jej przygotowanie zlecić można w ramach usługi pomocy prawnej. Klientem instytucjonalnym będzie organizacja, która nabywa pewne dobra po to, aby zaspokoić potrzeby wynikające bezpośrednio z charakteru jej działalności. Może być nim więc na przykład restauracja zaopatrująca się u dostawców. Możesz samodzielnie kształtować treść umów z podmiotami, z którymi współpracujesz. Możesz też skorzystać z doradztwa prawnego i zadbać o to, aby współpraca ta odbywała się na odpowiadających Ci warunkach i w taki sposób, aby interesy Twojego przedsiębiorstwa były zabezpieczone.

Kiedy przydaje się doradztwo prawne

Doradztwo prawne warto rozważyć na każdym etapie działalności firmy. Nie jest oczywiście konieczne kupowanie abonamentu i angażowanie prawników do stałej obsługi. Z kancelarii prawnej korzystać można doraźnie – wtedy, kiedy w Twojej firmie dzieje się coś, co warto skonsultować pod kątem prawnym. Prawnik ma wiedzę i doświadczenie, pozwalające na pogłębioną analizę sprawy, przeprowadzenie procesu due diligence, ujednolicenie wewnętrznych procedur z obowiązującymi aktami prawnymi.

Kiedy zakładasz indywidualną działalność gospodarczą lub spółkę, załatwić należy sporo formalności związanych z rejestracją podmiotu, zgłoszeniem do VAT czy ZUS. Przygotowanie dokumentów, stworzenie umowy spółki, wypełnienie odpowiednich formularzy zostawić można prawnikowi. W miarę jak firma rozwija się, zdobywa na rynku renomę, rozpoznawalność, pojawia się kwestia praw własności intelektualnej. Wartość Twojego przedsiębiorstwa to także wartość jego logo, nazwy, które zarejestrować można jako znaki towarowe, po to, aby je chronić. Korzystając z doradztwa prawniczego, ustalisz warunki rejestracji, opłacalność jej dokonania na rynkach międzynarodowych. Pomoc prawna może być też nieodzowna, gdy ktoś inny korzysta z Twojej renomy, w nieuczciwy sposób wprowadzając konsumentów w błąd, podszywając się pod Twoją markę lub nawet – dokonując plagiatu Twoich produktów.

W dzisiejszych czasach, ogromną popularnością cieszą się usługi online, e-commerce. Żeby prowadzić na przykład sklep internetowy nie wystarczy wykupienie domeny i zaprojektowanie odpowiedniego layoutu strony. Konieczny będzie między innymi regulamin, uwzględniający prawa konsumentów, zasady zawierania umów na odległość. Kopiowanie regulaminów innych podmiotów nie jest praktyką polecaną. W tym zakresie dobrze jest wykorzystać doradztwo prawne. Nawet stworzenie przez prawnika wzorów dokumentów, które wykorzystać można w późniejszej działalności, ułatwi funkcjonowanie na rynku.

Podejmowanie działalności polegającej na kontakcie z klientami, nierozwiązalnie połączone jest z RODO i ochroną danych osobowych. Mimo iż obowiązki wynikające z tych przepisów są w obiegu już jakiś czas, wiele firm nie przystosowało swoich wewnętrznych dokumentów, regulacji do obowiązującego stanu prawnego. Pomoc prawna może więc polegać na wdrożeniu odpowiednich regulacji lub też na reprezentacji Twojej firmy w postępowaniu w związku z naruszeniem przepisów.

Z usług kancelarii skorzystać możesz także wtedy, gdy ze swoją działalnością wchodzisz na rynki międzynarodowe. Regulacje unijne i pozaunijne dotyczą handlu, transportu, usług. Towary muszą spełniać określone prawem wymogi. Warto upewnić się co do interpretacji przepisów, tak, aby nie ponieść niepotrzebnych kosztów na późniejszym etapie.

Doradztwo prawne przydaje się też zawsze wtedy, gdy w związku ze zmianą przepisów nie masz pewności co do dalszego funkcjonowania Twojej firmy. Jeśli nie wiesz jak zaimplementować nowe regulacje, jakie praktyczne znaczenie będą miały dla Twojego przedsiębiorstwa kolejne nowelizacje przepisów – skorzystaj z doradztwa prawnego. Jednorazowe spotkanie z prawnikiem może rozjaśnić wiele kwestii i zapewnić płynne funkcjonowanie firmy.

Doraźna pomoc prawna nie musi zamknąć się w jednym spotkaniu. Może ona bowiem dotyczyć jednej kwestii, ale takiej, której załatwienie będzie trwać dłużej. Sprawy w sądzie potrafią ciągnąć się miesiącami, jeśli nie latami. W tym zakresie szczególnie istotna jest reprezentacja. Prawnik napisze w Twoim imieniu pisma procesowe, będzie pilnować terminów, od których zależy niejednokrotnie wynik sprawy. Jeśli będzie konieczność, aby pojawić się w sądzie – przygotuje Cię do rozprawy.

Zakres usług

Zakres usług doradztwa prawniczego w odniesieniu do firm jest bardzo szeroki. Obejmuje on między innymi zakładanie i rejestrację podmiotów gospodarczych (takich jak spółka jawna, spółka komandytowa, spółka komandytowo – akcyjna, spółka partnerska, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna), w uwzględnieniem tego, jaka forma będzie najbardziej odpowiednia dla charakteru danej działalności. Ponadto, doraźne doradztwo prawne może odnosić się do przygotowania projektu protokołu, uchwały, statutu, regulaminu wewnętrznego – prawnik może sporządzić dla Twojej firmy wzory, które później będzie można dopasowywać do bieżących potrzeb.

Pomoc prawna polega też na reprezentowaniu Ciebie i Twoich interesów – w postępowaniu rejestrowym w KRSie, w negocjacjach z kontrahentami czy przed sądem. Sprawy sądowe dotyczyć mogą szerokiego zakresu – zapłaty należności, pozwów pracowniczych, czynów nieuczciwej konkurencji, naruszenia praw własności intelektualnej. Czasem wystarczy tylko doradztwo prawnicze i sugestia jak daną sprawę załatwić polubownie. Etap wstąpienia na drogę sądową poprzedzić mogą mediacje lub pismo – na przykład przedsądowe wezwanie do zapłaty. Doraźna pomoc prawna realizować może się też poprzez opiniowanie i sporządzanie umów – kontraktów handlowych, umów najmu, umów o pracę czy o zakazie konkurencji, umów licencyjnych w związku z przeniesieniem praw własności intelektualnej. Doradztwo prawne dla Twojej firmy polegać może również na przygotowaniu dokumentacji związanej z łączeniem spółek czy ich transformacją.

Jak przygotować się na spotkanie z prawnikiem

Żeby doradztwo prawne było efektywne przygotuj się do spotkania z prawnikiem. O co możemy zapytać Cię na spotkaniu? Żeby doradzić, podjąć się sprawy, musimy znać jej szczegóły. Niezależnie od tego, czy spotkanie odbywa się online, czy w biurze kancelarii, dobrze jest przygotować sobie dokumentację związaną ze sprawą. Możemy zapytać Cię o działania dotychczas podjęte w danej kwestii, chronologię wydarzeń. Jeśli porada ma dotyczyć przygotowania umowy czy innej, związanej z firmą dokumentacji, możesz spodziewać się pytań o Twoje oczekiwania, potrzeby. Ważna będzie też charakterystyka Twojej firmy, profil jej działalności. Przed spotkaniem dobrze jest spisać sobie listę pytań, które chcesz zadać nam. Dzięki temu, będziesz mieć pewność, że nic nie umknie Ci w toku rozmowy.

Warto pamiętać o tym, że z Twoją firmą łączy Cię stosunek emocjonalny. To Twoje „dziecko”, dzieło, nierzadko – Twoja pasja. Sytuacje, w których przydaje się pomoc prawna często związane są ze stresem, emocjami, trudnymi decyzjami. Doświadczony prawnik może pomóc Ci, na chłodno i z dystansem oceniając daną kwestię i udzielając porady, której celem jest zabezpieczenie Twoich interesów. Pomoc prawna pozwala spać spokojnie. Podczas kiedy prawnik z doświadczeniem dba o Twoją firmę i jej bezpieczeństwo, Ty możesz zadbać o jej rozwój i budowanie wizerunku i renomy na rynku.

 

źródło: artykuł partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button