reklama
Artykuł SponsorowanyKultura i rozrywka

Poradnik weterynaryjny – skręt żołądka u psa

reklama

Skręt żołądka u psa, to temat który nie jest zbyt często poruszany, a jest to dosyć duży i często pojawiający się problem. Wiele przypadków jest śmiertelnych, ponieważ reakcja właścicieli jest zbyt późna i wtedy nie da się już nic zrobić. Jedyną szansą na przeżycie psa, jak podaje weterynaria, jest operacja. Jednak zbyt późna reakcja właściciela może skończyć się śmiercią pupila. Z tego powodu tak ważne jest byśmy wiedzieli co może wywołać skręt żołądka u psa oraz jakie objawy jemu towarzyszą. Jak powinniśmy reagować, kiedy zauważymy objawy skrętu żołądka u psa?

 

Czym jest skręt żołądka u psa?

Skręt żołądka u psa nie jest jeszcze dokładnie przebadany i znany weterynarii, jak podaje poradnik weterynaryjny. Nie jest dokładnie określone czy najpierw pojawia się rozszerzenie żołądka czy skręt. Źródła nie podają konkretnych informacji. Cała weterynaria nie ustaliła jeszcze całego przebiegu tej dolegliwości. Każdy weterynarz powie, że jest to bardzo skomplikowany temat. Ogólnie ujmując ten temat możemy powiedzieć, że podczas skrętu żołądka, ulega on rotacji. W efekcie dochodzi do zamknięcia wpustów żołądka, co prowadzi do zatkania żołądka. W środku żołądka pojawiają się gazy, które nie mogą znaleźć ujścia. Na skutek tego żołądek się rozszerza i zaczyna napierać na inne organy, co doprowadza do problemów z oddychaniem i do zaburzeń krążenia krwi.

Przyczyny skrętu żołądka u psa

Blog weterynaryjny podkreśla, że skręt żołądka u psa, to naprawdę ciężka przypadłość, na którą trzeba uważać. Weterynaria nie podaje jednoznacznej przyczyny, dlatego różne źródła podają różne informacje. Poradnik weterynaryjny dzieli przyczyny na różne rodzaje.

reklama

Przyczyny związane z jedzeniem:

  • za duże porcje jedzenia – pies może zjeść za dużo na raz, co może doprowadzić do skrętu żołądka. Z tego powodu powinno się dzielić jedzenia na 3 – 4 mniejsze porcje jedzenia. Żołądek, który jest zbyt mocno wypełniony zwiększa ryzyko skrętu.
  • za małe porcje jedzenia – blog weterynaryjny podaje, że chodzi tu przede wszystkim o wielkość kulek jakie są w karmie. Za małe kulki powodują, że pies niedokładnie je gryzie, co w efekcie może utrudnić trawienie i doprowadzić do skrętu żołądka.
  • za szybkie jedzenie – kiedy pies je za szybko, wraz z jedzeniem wciąga zbyt dużo powietrza, co powoduje wypełnienie żołądka. W efekcie zwiększa to ryzyko skrętu żołądka.
  • jedzenie z misek na podwyższeniu – poradnik weterynaryjny podaje, że kilka lat temu miski na podwyższeniu stały się bardzo popularne, przez teorię, że jedzenie z takich misek zmniejsza ryzyko skrętu żołądka. Jednak żadne konkretniejsze źródła nie podają suchych faktów w tej kwestii.

Przyczyny związane z ruchem:

  • duża aktywność w okolicach posiłków – duża ilość ruchu, bieganie zaraz po jedzeniu nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ żołądek jest wypełniony. Tak samo, jak mówi weterynarz, przed samym jedzeniem, duża ilość ruchu jest nie wskazana.
  • wypadek, upadek, zły ruch – jak podaje poradnik weterynaryjny do skrętu żołądka może dojść poprzez złe ułożenie ciała w trakcie wypadku, upadku, przewrócenia się itp.

Na skręt żołądka wpływ ma także nadwaga lub niedowaga, większe ryzyko pojawia się u psów z usuniętą śledzionom oraz psy w podeszłym wieku, budowa psa (np. głęboka klatka piersiowa).

Objawy skrętu żołądka u psa

Wiedząc czym jest skręt żołądka u psa, znając jego przyczyny, ważne jest byśmy poznali główne objawy. Musimy zdawać sobie sprawę, że będąc nawet bardzo ostrożnymi właścicielami, może to spotkać naszego psa. Grupa objawów jest dosyć szeroka, ale warto zwrócić uwagę na swojego psa przede wszystkim wtedy, kiedy u zwierzaka zobaczymy duży, twardy brzuch oraz ból przy dotykaniu jego. Poza tym pies może próbować wymiotować, jednak bezskutecznie, ewentualnie może wymiotować pianą. Brak apetytu, apatia, osłabienie lub omdlenie, mocne dyszenie, odpijanie oraz nadmierne ślinienie się, to objawy na które powinniśmy zwrócić uwagę i od razu wybrać się do kliniki, by naszego psa obejrzał weterynarz.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym jak dbać o swojego psa i interesuje Cię poradnik weterynaryjny, odwiedź tę stronę internetową i zobacz co proponuje ten blog weterynaryjny: https://www.neuro-vet.pl/blog

Poradnik weterynaryjny - skręt żołądka u psa (fot. mat. partnera)
Poradnik weterynaryjny – skręt żołądka u psa (fot. mat. partnera)
źródło: artykuł partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button