KrajRegion

Porozumienia Katowickie to był przełom! Dzisiaj 39. rocznica tamtych wydarzeń

Dokładnie 39 lat temu w dawnej Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej podpisano Porozumienie Katowickie. Na fali protestów z 1980 udało się uzyskać zgodę m.in. na tworzenie struktur niezależnych związków zawodowych na terenie całego kraju. Dzisiaj sygnatariusze, przedstawiciele „Solidarności”, i osoby związane z tamtymi wydarzeniami uczciły 39. rocznicę podpisania porozumienia.

 

 

POMÓŻCIE MU!!! Pan Przemek z Rybnika ma w brzuchu 20-KILOGRAMOWY GUZ!!!

-Zawsze tutaj z taką… z taką nostalgią przyjeżdżam i przypominają mi się najlepsze dni w moim życiu. To działanie przeciwko komunie i na rzecz wyzwolenia narodu to były najpiękniejsze dni w moim życiu. Zapominało się o głodzie, o śnie. Nie spaliśmy, nie jedliśmy. Ja jadłem co drugi dzień podwójne obiady. Potem się źle czułem nawet z tym. Ale to wszystko było w radości Spało się na dwóch krzesłach i można było. No więc to są te wspomnienia i wspomnienia tej radości – mówi Jacek Jagiełka, jeden z sygnatariuszy Porozumienia Katowickiego.

 

-Z tych trzech pozostałych porozumień – Gdańskim, Szczecińskim, Jastrzębskim – podpisywali ci ludzie, którzy byli współpracownikami ówczesnych służb. Huta Katowice podpisywała jako jeden niezależny i oni pierwsi napisali, że PZPR nie jest siłą przewodnią w ich zapisach i to przeforsowali i utrzymali. […] Kiedy wybuchł stan wojenny, ilu walczyło o te zmiany? Ilu się nie poddało? Ilu nie podpisało list lojalności? Dzisiaj właściwie ci najważniejsi bohaterowie tamtych lat żyją w nędzy. Nasi oprawcy żyją wspaniale. Cóż mogę więcej powiedzieć? Że czemu bohaterom cześć i chwała po śmierci, a nie za życiapodkreśla Zygmunt Miernik, Stowarzyszenie Byłych i Przyszłych Więźniów Politycznych.

 

O tej chwale – nie tylko dla zmarłych, ale i żyjących bohaterów nie zapomnieli uczestnicy dzisiejszych obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego. Wydarzenia będącego początkiem istotnych zmian nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

SZOK! Wysadzili w powietrze bankomat w urzędzie! Śląska policja szuka bandziorów

Macie kartę ŚKUP? PRZECZYTAJCIE KONIECZNIE! Niektóre właśnie tracą ważność!

Ile wyniesie najniższa pensja w 2020 i 2021 roku? Jest decyzja rządu!

autor: Monika Lipiec
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close