reklama
Kategorie

Posypią się mandaty! Nawet 5 tys. złotych kary za posiadanie pieca starej klasy

reklama

Od 1 stycznia 2022 roku w województwie śląskim obowiązuje uchwała antysmogowa, wedle której należy zlikwidować piece używane powyżej dziesięciu lat – tak zwane kopciuchy. W związku z tym samorządy lokalne zobowiązane są do przeprowadzania kontroli, a te we wszystkich gminach zaczęła już przeprowadzać straż miejska.

 

– Tu bym mógł przytoczyć akurat ubiegły rok. Za ubiegły rok, jeżeli chodzi o kontrolę nieruchomości to przeprowadziliśmy około 800 kontroli na protokół. W tym byli też przedsiębiorcy kontrolowani. Jeżeli chodzi o bieżący rok, to dopiero się rozpoczyna, ale warto tutaj zaznaczyć, że wchodzą kolejne obostrzenia wynikające z uchwały tak zwanej antysmogowej. To są warianty różne, jednym takim najpopularniejszym to jest zgłoszenie mieszkańców. Ale prowadzimy też własne kontrole, we własnym zakresie takich obszarów miasta, które są najbardziej podejrzane o to, że może dochodzić do naruszeń w tym zakresie – mówi Dariusz Kozłowski, z-ca komendanta Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

reklama

SZOK!!! W bagażniku znaleźli ciało mężczyzny z raną postrzałową głowy. To prawdopodobnie policjant!

Fundacja TVS zagrała dla potrzebujących. Największe szlagierowe hity na koncercie w Zabrzu

Śląsk będzie miał swój akcelerator. Zbudują go w Żorach

Kara za posiadanie pieca starej klasy może wynosić 500 zł. W momencie, gdy sprawa zostanie skierowana do sądu, kontrola może zakończyć się grzywną w wysokości do nawet 5 tys. zł. Wraz z Nowym Rokiem podobne kontrole ruszyły również w Rybniku, gdzie w chłodniejsze dni normy pyłów zawieszonych notorycznie bywają przekroczone o kilkaset procent.

– W Rybniku kontrole przeprowadzamy już od wielu lat. Działa Eko-Patrol Straży Miejskiej i on działa 7 dni w tygodniu i prowadzi intensywne kontrole. To, co się zmienia teraz od tego roku to to, że uchwała antysmogowa pozwala strażnikowi wejść do takiego domu i zrobić krótką kontrolę. Tzn. oni wtedy sprawdzają tabliczkę znamionową takiego pieca. Chcemy prowadzić taką rzeczywiście ofensywę od tego roku jeżeli chodzi o kontrolę Straży Miejskiej po to, żeby ci, którzy wymienili piece mieli świadomość, że „no tak, dobrze zrobiliśmy bo są kontrole” – mówi Agnieszka Skupień, Urząd Miasta Rybnik.

Co warto podkreślić, kary nie otrzymają ci, którzy podjęli już jakąkolwiek aktywność w kierunku wymiany starego źródła ciepła np. mają podpisaną wstępną umowę, oczekują na instalację albo chociaż złożyli wniosek o dotację i mają na to dowód. I tak na przykład w Miejskim Centrum Energii w Katowicach wciąż takie wnioski można składać.

Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!

– W ostatnim roku mieszkańcy miasta Katowice mieli możliwość skorzystania z przynajmniej kilku programów, jeżeli chodzi o dofinansowanie zmiany systemów ogrzewania. Przede wszystkim jest to program, projekt realizowany przez Urząd Miasta Katowice czyli dotacje celowe z budżetu miasta Katowice, który wspierany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Tutaj jeszcze mamy bardzo dużo wniosków do zarejestrowania, myślę, że w tym roku padł rekord. Do tego oczywiście rządowy program „Czyste Powietrze”, tutaj mamy kilkadziesiąt wniosków złożonych – mówi Daniel Wolny, Miejskie Centrum Energii.

Do tej pory w województwie śląskim zostało wymienionych ponad 80 tys. kopciuchów, a jeszcze około 300u tys. pozostało do wymiany. Warto się pospieszyć, bo obligatoryjny termin upłynął z końcem grudnia, a kontroli Straży Miejskich może spodziewać się każdy.

Autor: Fatima Orlińska

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button