RegionWiadomość dnia

Prezydent Rudy Śląskiej o czerwonej strefie: Obawiam się o stygmatyzację rudzian

Ruda Śląska, podobnie jak kilka innych miast i powiatów z woj.śląskiego znalazła się na liście tzw. czerwonych gmin i powiatów. Czerwona strefa oznacza zwiększone obostrzenia związane z koronawirusem – mniej klientów kin, siłowni, pasażerów w autobusach czy wiernych w kościele. Ale także powrót do noszenia maseczek wszędzie – nie tylko w sklepie. Prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic w wydanym w tej sprawie oświadczeniu zastanawia się nad celowością takich stref, w jakiej znalazła się Ruda Śląska. I nad tym, czy takie postępowanie władz centralnych to nie stygmatyzowanie mieszkańców miasta.

 

 

Kto chciał wyrolować górników i dlaczego? TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!


Ruda Śląska w czerwonej strefie jest od soboty, 8 sierpnia. I od soboty są tutaj dodatkowe obostrzenia, związane z koronawirusem. Wśród nich – powrót do noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, a także okrojona liczba miejsc np w komunikacji miejskiej. Władze miasta nakaz ministra zdrowia w życie wprowadziły, jednocześnie zastanawiając się nad celowością takich działań. „Obawiam się stygmatyzacji rudzian” – napisała Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej w specjalnym oświadczeniu, którego treść zamieszczamy poniżej:

Już od kilkunastu dni odnotowujemy w naszym mieście duży przyrost zakażeń koronawirusem. Przypomnę jednak, że większość wykrytych przypadków dotyczy ogniska w ruchu Bielszowice KWK Ruda, gdzie siłą rzeczy załogę w dużej mierze stanowią mieszkańcy Rudy Śląskiej.

Jako władze samorządowe jesteśmy zaskoczeni samą formą przekazu tej decyzji. Po raz kolejny bowiem usłyszeliśmy o zapowiedziach niepopartych konkretnymi aktami prawnymi. Podczas porannej konferencji prasowej dowiedzieliśmy się w zasadzie tylko tyle, że znaleźliśmy się na tzw. „czerwonej” liście powiatów, gdzie od najbliżej soboty wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia. Dopiero kilka godzin po niej na stronie internetowej ministerstwa zdrowia przedstawiona została lista powiatów oraz szczegóły obostrzeń. Są one następujące:

– obowiązek noszenia maseczek w każdej przestrzeni,
– zamknięte siłownie,
– zamknięte kina,
– zakaz organizacji imprez kulturalnych,
– wydarzenia sportowe bez publiczności,
– w restauracjach i kawiarniach 1 osoba na 4 m²,
– w kościołach 1 osoba na 4 m²,
– limit 50 osób uczestniczących w weselach i uroczystościach rodzinnych,
– w komunikacji zbiorowej limit osób wynoszący 50% miejsc siedzących.

Przedstawiony wykaz nie rozwiewa jednak wszystkich naszych wątpliwości. Nasuwa się pytanie, co z przedszkolami, które normalnie teraz funkcjonują i pełnią dyżur letni? Druga kwestia dotyczy transportu zbiorowego. Ruda Śląska nie jest samotną wyspą. Jesteśmy częścią ponad dwumilionowej metropolii. Mamy wspólną komunikację autobusową, tramwajową i kolejową. Nie wyobrażam sobie, jak w praktyce ma zostać wprowadzony w życie limit podróżujących w środkach transportu zbiorowego w Rudzie Śląskiej w sytuacji, kiedy dotyczy to połączeń z innymi miastami. W tej sprawie do ministerstwa zwrócił się już Zarząd Transportu Metropolitalnego, który tak jak i my stoi na stanowisku, że wskazane wytyczne nie uwzględniają specyfiki naszej aglomeracji.

Podobnie jak zdecydowana większość mieszkańców Rudy Śląskiej czekam z niecierpliwością na dalsze konkrety dotyczące organizacji tzw. „czerwonej strefy”. Przypomnę, że zgodnie z zapowiedziami obostrzenia mają wejść w życie już od najbliższej soboty. Zostało nam zatem mniej niż 48 godzin.

Na koniec wyrażę także swoją obawę o to, czy taki podział na strefy nie spowoduje stygmatyzacji naszych mieszkańców. Już w czerwcu to „przerabialiśmy”, kiedy z kraju dobiegały sygnały o gorszym traktowaniu mieszkańców województwa śląskiego tylko z tego powodu, że to właśnie w tym tutaj odnotowywano najwięcej przypadków zakażeń. Obym w tym przypadku się myliła…

 

źródło: UM Ruda Śląska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

To dopiero początek upałów! Jest OSTRZEŻENIE przed wysokimi temperaturami

Wybuch gazu pod Zawierciem: Trzy osoby poparzone, wśród rannych jest dziecko!

Koronawirus w GKS Katowice! Piłkarze i trenerzy na kwarantannie!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close