KrajRegion

„Sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilizować”. Lipiec bez wzrostu stopy bezrobocia

Stopa bezrobocia na poziomie 6,1 proc, niewiele ponad milion osób figurujących w rejestrach urzędów pracy. Tak, według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wyglądała sytuacja na rynku pracy w końcu lipca. – Sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilizować, pierwsze niepokojące reakcje pracodawców i związane z nimi zapowiedzi zwolnień wyraźnie osłabły – komentuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

 

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Ze wstępnych danych resortu pracy wynika, że w lipcu stopa bezrobocia nie wzrosła względem poprzedniego miesiąca i nadal utrzymuje się na poziomie 6,1 proc. To co prawda o 0,9 pkt procentowego więcej niż przed rokiem, ale lipiec to pierwszy miesiąc od wybuchu pandemii, kiedy nie odnotowano wzrostu tego wskaźnika.

Zdaniem ministerstwa w kolejnych miesiącach dynamika wzrostu bezrobocia rejestrowanego wyhamowuje, choć prawdopodobny jest zwiększony napływ bezrobotnych po upływie okresu wypowiedzeń i zakończeniu sezonu letniego.

Ze wstępnych danych wynika, że liczba bezrobotnych w końcu lipca 2020 roku wyniosła  1 030,2 tys. osób.

Warto odnotować, że choć od kwietnia poziom rejestrowanego bezrobocia rośnie, to najwyższa dynamika wzrostu w relacji do poprzedniego miesiąca zanotowana została właśnie w kwietniu, zaś w kolejnych miesiącach tempo wzrostu wyraźnie słabło. W kwietniu liczba bezrobotnych w porównaniu do marca wzrosła o 6,2 proc., w maju o 4,8 proc., w  czerwcu już o 1,5 proc., a w lipcu zaledwie o 0,4 proc.

Efekt tarczy antykryzysowej

Po okresie zamrożenia gospodarki i wynikających z tego ograniczeniach sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilizować. Pierwsze niepokojące reakcje pracodawców i związane z nimi zapowiedzi zwolnień wyraźnie osłabły. Niewątpliwie wpływ na to miały działania zaproponowane w tzw. tarczy antykryzysowej – mówi minister Marlena Maląg.

Na ochronę miejsc pracy w ramach samej tarczy antykryzysowej przeznaczono ponad 44,2 mld złotych, a w ramach trzech tarcz – antykryzysowej, finansowej i pomocowej – do przedsiębiorców i pracowników trafiło 126,5 mld złotych, dzięki czemu udało się uratować ponad 5 mln miejsc pracy.

Przypomnijmy, według danych Eurostatu w czerwcu 2020 roku Polska była, po Czechach, drugim krajem w Unii Europejskiej o najniższej stopie bezrobocia, osiągając stopę na poziomie 3 proc. To dużo mniej niż wynosi unijna średnia notowana na poziomie 7,1 proc.

 

źr. MRPiPS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

To dopiero początek upałów! Jest OSTRZEŻENIE przed wysokimi temperaturami

Wybuch gazu pod Zawierciem: Trzy osoby poparzone, wśród rannych jest dziecko!

Koronawirus w GKS Katowice! Piłkarze i trenerzy na kwarantannie!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close