reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Profesor wstał z kanapy, idźcie z nim na spacer

reklama

Codziennie róbcie 7,5 tys. kroków, zaleca kardiolog. Nie tylko zaleca, ale też sam, zamiast poprzestać na pogadankach dla pacjentów, wyciąga ich z domu i maszeruje. To akcja Kardiowyzwanie. Gdzie i kiedy w Katowicach wspólny marsz?

Zdrowe chodzenie zainaugurował prof. Oskar Kowalski, kardiolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, Prorektor SUM ds. Kształcenia Podyplomowego i Promocji. Cel: skutecznie zmotywować pacjentów kardiologicznych, ich bliskich i przyjaciół (w tym także osoby zdrowe) do aktywnego stylu życia. Narzędzie do osiągnięcia celu: edukacja zdrowotna poprzez dawanie przykładu własną postawą. Zadanie do wykonania: pokonać 7,5 tysiąca kroków dziennie. 

Kardiowyzwanie w Katowicach 18 maja

Chcecie dołączyć? Możecie! Zbiórka w czwartek, 18 maja 2023, w Katowicach, przy dawnym „Zielonym oczku” w Parku Kościuszki o godz. 11. Będą studenci i inicjator akcji wybitny kardiolog prof. Oskar Kowalski. Zgłosiło się już mnóstwo ludzi. To akcja dla nie tylko chorych kardiologicznych, ale dla każdego. 

Prof. Kowalski i kardiowyzwanie

Prof. Oskar Kowalski, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Symulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, pomysłodawca akcji prozdrowotnej #kardiowyzwanie, przyznaje że potrzebę wdrożenia ogólnopolskiej akcji popularyzującej zdrowy styl życia obserwuje na podstawie wyzwań terapeutycznych, z którymi ma do czynienia w codziennej praktyce klinicznej.

reklama

– Jako klinicyści, na przestrzeni ostatnich lat, obserwujemy  że do poradni kardiologicznych w całej Polsce pacjenci trafiają z różnymi objawami związanymi z układem sercowo-naczyniowym, ale także, coraz częściej, z towarzyszącą im z nadwagą lub otyłością. Skala problemu wzrasta. Problem dodatkowo nasilił się w czasie pandemii COVID-19, kiedy wielu z nas radykalnie ograniczyło swoją dotychczasową aktywność fizyczną. Niestety, taki stan rzeczy nie pozostał bez wpływu na kondycję zdrowotną naszego społeczeństwa. Osoby dotychczas zdrowe zaczęły skarżyć się na nowe dolegliwości a pacjenci ze zdiagnozowanymi schorzeniami kardiologicznymi rozwijali zaostrzenia chorób i raportowali pogorszenie samopoczucia. Postanowiliśmy działać. Zastanowiliśmy się jednak: czy kardiologiczne prelekcje i pogadanki odniosą oczekiwany efekt? Jak skuteczniej zmotywować naszych pacjentów do codziennej aktywności? Wtem, eureka!: sami musimy dać właściwy przykład! – wyjaśnia prof. Oskar Kowalski.

Dlaczego akurat 7,5 tys. kroków?

– Od razu wśród członków naszej społeczności pojawiły się pytania: dlaczego właśnie tyle? Przecież mówi się o 10 tysiącach kroków? A może te 7,5 tys. kroków to dla nas, pacjentów z różnymi schorzeniami kardiologicznymi i wszczepionymi urządzeniami do elektroterapii i tak wartość zbyt wysoka? – nasz ambasador-kardiolog cierpliwie wyjaśnia: Nie ma znaczenia ile dokładnie dziennie kroków pokonamy. Chodzi o pewną wartość umowną, która będzie motywowała do regularnego ruchu. – Przejdziesz dziennie krótszy dystans, ale dodatkowo pojeździsz rowerem? Potańczysz, poćwiczysz na siłowni? W porządku! Zawsze jednak bierz pod uwagę swój stan zdrowia i aktualne możliwości organizmu. Z jakiegoś powodu masz dzień przerwy? To ok., ale potemjak najszybciej wracaj do wyzwania! – dodaje prof. Kowalski. Te rady okazały się rozsądne, ponieważ brały pod uwagę nie wyidealizowany stan, w którym nikt z nas nie ma żadnych obowiązków i może skupić się jedynie na realizacji projektu, ale tak zwane prawdziwe życie – z jego niespodziewanymi zwrotami akcji, nagłymi sytuacjami, komplikacjami.

Prezeska Stowarzyszenia ICDefibrylatorzy próby charakteru doświadczyła w ostatnich tygodniach kwietnia, kiedy pasmo codziennych „kardiosukcesów” niespodziewanie przerwała infekcja.

A co, kiedy zachorujemy? Jak trenować?

– Z powodu choroby nie byłam w stanie kontynuować akcji, musiałam zrobić sobie przerwę. Czy całe wyzwanie zostało zaprzepaszczone? Absolutnie nie! Prof. Oskar Kowalski uspokajał i przestrzegał: dokładne wyleczenie infekcji jest bardzo ważne w przypadku każdego pacjenta, a w przypadku osób ze zdiagnozowanymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego i wszczepionymi układami do elektroterapii szczególnie. Trzeba zrobić przerwę na leczenie, a później stopniowo wracać do aktywności, w miarę możliwości swojego organizmu. Tak właśnie zrobiłam – mówi Karolina Odważna.

Profesor Oskar Kowalski wraz z Karoliną Odważną, Prezeską Stowarzyszenia ICDefibrylatorzy, zadecydowali: sami wstajemy z kanapy i dajemy przykład innym. Ich „pojedynek” i codzienne raporty z wykonania zadania śledzi rosnąca liczba odbiorców na facebookowym profilu Stowarzyszenia i na prywatnych profilach ambasadorów. Pierwszy efekt akcji? Kibice już nie tylko wspierają, lajkują akcję, ale sami wyruszają w drogę i przemierzają 7,5 tysiąca kroków! 

Jako dowody wykonania #kardiowyzwania rosnąca grupa pacjentów, ich bliskich i przyjaciół publikuje: zdjęcia z zegarków i krokomierzy z raportami przemierzonych kroków, zdjęcia tras z map GPS, a także krótkie live’y z komentarzami video. W relacjach, jako bohaterowie drugiego planu, często pojawiają się pupile ambasadorów, towarzysze akcji, ich psy. – Dobra energia dodaje skrzydeł! – przyznają twórcy #kardiowyzwania.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button