KrajRegionWiadomość dnia

Projekty domów nowoczesnych. 5 kwestii, na które powinny zwrócić uwagę rodziny

Budowa domu dla rodziny to kosztowne i długotrwałe przedsięwzięcie. Z tego powodu ważne jest dokładne przemyślenie, jak powinien wyglądać dom po ukończeniu i na jakie potrzeby powinien odpowiadać. Obecnie szczególnie popularne są projekty domów nowoczesnych, w których stosowane są rozwiązania zupełnie niespotykane przed kilkudziesięciu laty. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, gdy chce się zbudować dom idealny dla rodziny.

 

1. Powierzchnia budynku

2. Liczba sypialni

3. Rodzaj ogrzewania

4. Rozkład pomieszczeń

5. Dodatkowe udogodnienia

 

Projekty domów nowoczesnych w znacznie lepszym stopniu odpowiadają na potrzeby mieszkańców niż budynki wznoszone przed laty. Obecnie każdy element projektu jest dokładnie przemyślany, a większa zamożność budujących zmniejsza liczbę ograniczeń podczas tworzenia planu domu. Jeżeli zamierzasz wybudować dom dla swojej rodziny, poznaj 5 kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę.

 

Powierzchnia budynku

 

W przypadku dużych rodzin z dziećmi szczególnie ważna jest odpowiednia powierzchnia budynku. Projekty domów nowoczesnych przewidują zwykle 20 metrów kwadratowych powierzchni. Dzięki takiemu metrażowi wszyscy będą czuć się swobodnie i znajdą miejsce dla siebie. Jeżeli ma się mniej zasobny budżet na budowę, można postawić na nieco mniejszy budynek, jednak wtedy ważne jest przemyślane zaplanowanie układu wszystkich pomieszczeń i mebli.

 

Liczba sypialni

 

W domu dla rodziny powinno się znaleźć przynajmniej kilka sypialni. Optymalnym rozwiązaniem jest wspólna sypialnia dla rodziców oraz oddzielne pokoje dla każdego z dzieci. Dodatkowo można postawić na budowę sypialni dla gości, jednak gdy jest to niemożliwe, rodzinę lub przyjaciół bez przeszkód można przenocować w salonie.

 

Rodzaj ogrzewania

 

Ogrzewanie jest sporym wydatkiem, dlatego przed rozpoczęciem budowy powinno się dobrze przemyśleć, w jaki sposób zapewni się odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku. Do wyboru ma się tradycyjne ogrzewanie węglowe lub kominek, jednak oba rozwiązania wymagają sporo pracy. Projekty domów nowoczesnych są nastawione na komfort, dlatego częściej stosuje się w nich ogrzewanie bezobsługowe. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się choćby pompy ciepła, które pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu domu nawet kilkadziesiąt procent w skali roku. Dodatkowo jest to rozwiązanie ekologiczne, dzięki czemu chroni się środowisko naturalne. W przypadku projektów domów nowoczesnych można natrafić również na ogrzewanie gazowe lub za pomocą folii grzewczej.

 

Rozkład pomieszczeń

 

W domu dla rodziny powinno zadbać się o to, by pomieszczenia były rozplanowane zgodnie z potrzebami wszystkich domowników. Jeżeli w domu mają zamieszkać starsze osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, warto zaplanować dla nich sypialnię w pobliżu łazienki na parterze budynku. Dzieci mogą natomiast mieszkać nawet na poddaszu. W licznych rodzinach istotna jest również liczba łazienek, do których nierzadko ustawiają się kolejki przed wyjściem do pracy lub szkoły. Dodatkowo warto zastanowić się, czy postawić na modne w ostatnich latach otwarte przestrzenie, czy też zdecydować się na zamknięte pomieszczenia.

 

Dodatkowe udogodnienia

 

Projekty domów nowoczesnych uwzględniają wiele udogodnień, dzięki którym możliwe jest stworzenie dokładnie takiego domu, o jakim się marzyło. Już na etapie projektowania w budynku można zaplanować klimatyzację, odkurzacz centralny, system inteligentnego zarządzania budynkiem, a także wiele innych funkcjonalnych rozwiązań. Współczesna technologia jest pod tym względem niemalże nieograniczona, dlatego w projektach domów nowoczesnych można natrafić na szereg ciekawych i nietuzinkowych udogodnień dla każdego.

 

źródło: materiały partnera
fotoo: pixabay.com
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close