KrajRegion

Propagowali nazizm. Grozi im do 8 lat więzienia

Policjanci w ciągu dwóch dni ustalili, a następnie zatrzymali trzech młodych mężczyzn podejrzanych o propagowanie nazizmu oraz uszkodzenie ogrodzenia Cmentarza Żydowskiego. Sprawcy na tym zabytkowym murze cmentarnym namalowali swastykę, czyli symbol niemieckiego nazizmu oraz znak używany przez oddziały niemieckich żołnierzy podczas II wojny światowej.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

W niedzielny poranek, 10 stycznia, policjanci patrolujący rejon osiedla Chemików w Oświęcimiu, ujawnili na zabytkowym murze, stanowiącym element ogrodzenia Cmentarza Żydowskiego, namalowane farbą w sprayu: swastykę, znak „SS” i napis, który jak się później okazało, był pseudonimem jednego ze sprawców.

Wykryciem sprawców tego karygodnego czynu natychmiast zajęli się policjanci z wydziału kryminalnego miejscowej komendy. W ciągu kilkunastu godzin funkcjonariusze ustalili, że ze sprawą mają związek trzej młodzi mężczyźni z Oświęcimia – dwaj 20-latkowie oraz 19-latek.

We wtorek, 12 stycznia, wszyscy zostali zatrzymani w swoich miejscach zamieszkania. Podczas przeszukania ich mieszkań policjanci zabezpieczyli dwie puszki farby w sprayu, które mogły być użyte do dokonania przedmiotowego przestępstwa. Mężczyźni trafili do pomieszczeń dla zatrzymanych w oświęcimskiej komendzie policji.

W środę, 13 stycznia, zatrzymani mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu. Prokurator przedstawił 20-latkom zarzuty dotyczące publicznego propagowania nazizmu i zniszczenia zabytku a 19-latkowi (który namalował na murze swój pseudonim) zarzut uszkodzenia zabytku. Podejrzani przyznali się do zarzutów i złożyli wyjaśnienia. Wynika z nich, że występku dopuścili się pod wpływem alkoholu, a nie z powodu chęci propagowania ideologii nazistowskiej. Prokurator zastosował wobec nich dozór policyjny i poręczenie majątkowe – do czasu finału sądowego tej sprawy. Podejrzanym grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

W Polsce publiczne propagowanie ustroju niemieckiego nazizmu, włoskiego faszyzmu, a także propagowanie innych totalitarnych ustrojów jest zakazane. Niedozwolone jest również publikowanie symboli nawiązujących do tych totalitarnych ustrojów. W przypadku ujawnienia tego rodzaju przestępstwa sprawcy są ścigani przez wymiar sprawiedliwości i czekają ich surowe konsekwencje popełnionego czynu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

13-letnia Patrycja z Bytomia nie żyje! Zwłoki nastolatki znalazła policja [ZDJĘCIA]

Śmierć miesięcznego Wiktora z Rudy Śląskiej: Jest akt oskarżenia w szokującej sprawie!

Synoptycy zapowiadają jeszcze większe opady śniegu na Śląsku! Sypać może do soboty!

 

źr. policja.pl

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close