Ptasia grypa? Co zabiło łabędzie na stawie w Tychach? Są już wyniki badań
Para martwych łabędzi w jednym ze stawów w Tychach. Znalazł je mieszkaniec, który powiadomił jedną z miejskich radnych.
Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00
– Po otrzymaniu tego sygnału, przyszłam, tutaj żeby faktycznie zobaczyć i okazało się, że nie jeden tylko dwa łabędzie są, była to parka, która tutaj przyleciała całkiem niedawno, bo około trzech tygodni do miesiąca czasu przyleciały tutaj. No i wygląda na to, że przyleciały po to, żeby tutaj spotkała je śmierć – mówi Anna Krzystyniak, radna Tychów.
Lekarz weterynarii, który przyjechał na miejsce, brał pod uwagę kilka możliwych przyczyn śmierci ptaków. Jedną z nich było podejrzenie zakażenia wirusem ptasiej grypy. Jednak późniejsza sekcja pozwoliła wykluczyć tę chorobę.
-Przeprowadziliśmy sekcję obydwóch padłych zwierząt, stwierdzając w znacznym stopniu zmiany zapalne w przewodzie pokarmowym, jelita były bardzo mocno przekrwione, kreska również. A po rozcięciu jelit okazało się, że są one bardzo mocno wypełnione treścią wodnistą. Wskazywałoby to na dość silną biegunkę trwającą znaczny czas. No i tym samym wykluczamy zatrucie celowe tych ptaków – informuje Jacek Radka, powiatowy lekarz weterynarii.
Na podstawie opinii specjalisty można stwierdzić, że ptaki padły ofiarą nieprawidłowego dokarmiania chlebem. Ornitolodzy każdego roku alarmują, że pieczywo nie jest odpowiednim pokarmem dla ptactwa, szczególnie łabędzi.
– W dłuższej perspektywie w przypadku spożywania przez ptaki dużych ilości chleba, może dojść do kwasicy. Wówczas ptaki mają bardzo niekorzystne efekty uboczne z kierunku układu pokarmowego. Również dochodzi do niewydolności nerek , a nawet do chorób autoimmunologicznych typu cukrzyca. Więc karmienie chlebem jest dość nieodpowiedzialne – wyjaśnia Karolina Skorb, Górnośląskie Koło Ornitologiczne, Muzeum Górnośląskie.
I chociaż w tyskich parkach pojawiły się specjalne tablice edukacyjne, informujące o tym, jak właściwie pomagać zwierzętom, to ta wiedza wziąć nie trafia do wszystkich.
autor: Fatima Orlińska
Marszałek Chełstowski: Na 100. rocznicę 3. Powstania Śląskiego powstanie serial! [WIDEO]