Rekonstrukcja krocza. Innowacyjny zabieg po raz pierwszy w Polsce
Rekonstrukcja krocza. Innowacyjny zabieg po raz pierwszy w Polsce. Zabieg metodą dr n. med. Dan O’Dey zmniejsza ryzyko odrzucenia przeszczepu z 50 do 2 proc.
Rekonstrukcja krocza. Innowacyjny zabieg po raz pierwszy w Polsce. Na czym polega?
To bardzo dobra wiadomość dla setek kobiet w Polsce, które zmagają się z problemami poporodowymi oraz poonkologicznymi, jak np. rak sromu. Także poprawianie estetyki w tym zakresie jest istotne. Dzięki temu zostaje bowiem przywrócone kobietom poczucie własnej wartości.
Rekonstrukcja krocza po raz pierwszy została wykonana w szczecińskim szpitalu, który stanie się ośrodkiem ogólnopolskim.
Owy zabieg polega na wykorzystaniu płata z własnymi naczyniami krwionośnymi. Lekarze podkreślają, że są już w stanie samodzielnie przeprowadzać tego typu zabiegi, ale wciąż będą się konsultować się z Oddziałem Chirurgii Plastycznej i Operacyjnej szpitala Luisenhospital w Aachen w Niemczech. Tam ordynatorem jest dr n. med. Dan O’Dey.
Pacjentką Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie była 38-letnia kobieta. Ta od 12 lat zmagała się z problemami krocza. Jak podkreślają specjaliści, od tego czasu życie prywatne kobiety „legło w gruzach”. Wcześniejsza próba rekonstrukcji niestety się nie powiodła.
„Cały obszar krocza pacjentki był pęknięty, w wyniku czego otwór pochwy i odbytu były obok siebie, bez warstwy skórnej” – wyjaśnił twórca innowacyjnej techniki dr n. med. Dan O’Dey.
Dzięki rekonstrukcji wygląd krocza jest taki sam, jak przed porodem. Rany powinny zagoić się w ciągu 6 tygodni.
Dr hab. n. med. Aneta Cymbaluk-Płoska, która kieruje Oddziałem Ginekologii Rekonstrukcyjnej podkreśliła istotę edukacji w w tej kwestii – „Wydaje się to prostą procedurą, a jest bardzo ważne dla kobiet po porodzie, aby estetycznie zachowane tkanki mogły spełniać swoje funkcje i aby nie trzeba było ich rekonstruować”.
Kierunek Zdrowie TVS
Kierunek Zdrowie: dr Michał Ekkert. Medycyna estetyczna od A do Z
Skarżyńska