reklama
Kategorie

Remont parku z 1903 roku może kosztować nawet 20 mln zł! Skąd wziąć pieniądze?

Dziś ogłoszono, że przedsięwzięcie jako jedno z 6 w województwie śląskim, zgłoszonych w ramach naboru nowych projektów do Kontraktu Terytorialnego, otrzymało rekomendację kierownictwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Daje to możliwość pozyskania na to zadanie środków Unii Europejskiej. Inwestycja kosztować może nawet 20 mln zł!

 

Park Miejski w Tarnowskich Górach to teren o powierzchni 21,5 ha. Został założony w 1903 roku i jest świadomą rekultywacją pól górniczych do celów rekreacyjno-społecznych. Park znalazł się pośród dwudziestu ośmiu innych obiektów we wniosku dotyczącym wpisania Tarnowskich Gór na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. We wniosku udowodniono, iż Tarnowskie Góry posiadają „Wyjątkową Powszechną Wartość” (OUV – Outstanding Universal Value) i wpisują się w cztery kryteria niezbędne aby taki tytuł otrzymać. Jednym z czterech kryteriów, których dotyczy wpis jest: "Nieść unikalne lub co najmniej wyjątkowe świadectwo tradycji kulturowej lub cywilizacji wciąż żywej bądź już nieistniejącej”. Najlepszym tego dowodem oprócz Zabytkowej Kopani Srebra są właśnie pola górnicze objęte granicami Parku Miejskiego w Tarnowskich Górach.

reklama

 

Park Miejski w Tarnowskich Górach objęty jest wpisem do rejestru zabytków województwa śląskiego. Największą wartością obszaru jest przede wszystkim oryginalna kompozycja oparta na warpiach i pingach, pozostałościach po kopalniach rud ołowiowo-srebrnych oraz rud żelaza. Jest to pionierskie, jak na początek XX wieku, zagospodarowanie w formie parku terenu zdegradowanego działalnością przemysłu górniczego. Można się pokusić o stwierdzenie, że Park Miejski w Tarnowskich Górach jest jednym z pierwszych przykładów rewitalizacji na terenach poprzemysłowych ponieważ, przesłanką do działań podjętych w 1903 roku było zagospodarowanie terenu, zdegradowanego przez kopalnie rud srebronośnych oraz przeznaczenie go mieszkańcom miasta. 

 

Obszarowi nadano funkcję wypoczynku i rekreacji w formie parku miejskiego. Obecnie, Park Miejski w Tarnowskich Górach nadal pełni swoją rolę, jednakże na skutek braku dostatecznej konserwacji i pielęgnacji, poszczególnych elementów kompozycji parku, stan jego nie jest zadowalający, co wpływa na niedostateczne wykorzystanie potencjału tego miejsca. 
 

W planowanej rewaloryzacji parku, podstawowy nacisk skierowany będzie na przywrócenie walorów historycznej kompozycji przestrzennej z początku dwudziestego wieku. Z uwagi na swoją historyczną rangę, wartość artystyczną oraz mając na uwadze objęcie parku wnioskiem o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO, obiekt będzie rewaloryzowany z wielką starannością i rozwagą aby bezpowrotnie nie zatracić tego co w nim najcenniejsze.

 

Koncepcja rewaloryzacji parku zakłada spójność przestrzenną całego parku z zachowaniem autonomii programowej i stylistycznej poszczególnych jego części, tzn. Parku Historycznego, Cmentarza Wojennego z 1918 r. oraz Parku Południowego. Część inwestycyjna projektu dotyczyć będzie dróg i placów, szaty roślinnej, architektury ogrodowej, ogrodzenia oraz elementów wyposażenia parku. Ponadto, koncepcja projektowa rewaloryzacji parku zakłada znaczne rozszerzenie programu sportowego – kulturalno – edukacyjnego. W części zabytkowej znajdują się korty tenisowe oraz boisko sportowe, które pełni również funkcję placu widowiskowego przy muszli koncertowej. Planowana jest modernizacja tych obiektów, łącznie z muszlą koncertową.

 

Harmonogram realizacji inwestycji zakłada czas trwania przedsięwzięcia od I kwartału 2017 do I kwartału 2020. Z tym, ze rok 2017 będzie poświecony przygotowaniu dokumentacji technicznej a lata kolejne to juz rzeczowa realizacja przedsięwzięcia. Źródła finansowania to środki własne Gminy Tarnowskie Góry oraz dofinansowanie pozyskane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.

 

 

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button