reklama
Kategorie

Rewolucja w leczeniu raka prostaty [WIDEO]

Według zapowiedzi ministerstwa zdrowia, od 1 kwietnia chorujący na  nowotwór prostaty będą mogli nieodpłatnie skorzystać z leczenia z wykorzystaniem robota w technologii da Vinci. Docelowo operacje mają być wykonywane w kilkunastu ośrodkach w całym kraju. W województwie śląskim pierwsza operacja z wykorzystaniem robota odbyła się w Częstochowie

 

Pacjent to był mężczyzna, który był operowany z powodu raka gruczołu krokowego. Jest to nowotwór, który najczęściej występuje u mężczyzn w ogóle na świecie. Raka gruczołu krokowego możemy leczyć na dwa sposoby – albo poprzez operację, tzw. radykalną prostatektomią, co dzisiaj miało miejsce, albo naświetlając. Jesteśmy urologami, więc my wykonujemy, leczymy raka gruczołu krokowego metodą operacyjną – mówi Jan Powroźnik, specjalista urolog.

Technika robotyczna da Vinci nie zastępuje pracy rąk ludzkich, lecz ją wspomaga. To chirurg operuje za pomocą urządzenia. Dzięki nowoczesnej technologii, można dziesięciokrotnie powiększyć operowane pole.

reklama

-Posługujemy się obrazowaniem trójwymiarowym, które pozwala nam na lepsze rozróżnienie struktur, na lepsze widzenie stosunków anatomicznych między strukturami. Dokładność ruchów to stabilizacja obrazu, stabilizacja rąk, wyłączenie drżenia rąk pozwala na wykorzystywanie przełożenia chociażby 1:2. Czyli wykonanie 2cm ruchu przez chirurga daje ruch 1 cm w polu operacyjnym – mówi dr n. med. Tomasz Szopiński, chirurg urolog.

W województwie śląskim operacji w asyście robota da Vinci będzie można poddać się w Szpitalu Mazovia.  Nowo powstała placówka oferuje pełen zakres diagnostyki i leczenia zabiegowego z zakresu urologii i onkourologii.

-Jestem zadowolony z tego, że mieszkańcy i mieszkanki naszego miasta będą mieli dodatkowo w ofercie jeszcze i wykwalifikowaną kadrę i wyspecjalizowany sprzęt do realizacji różnych operacji. Mam nadzieję, że odbędzie się to z korzyścią dla pacjentów i pacjentek, że będą lepiej zaopiekowani – mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

W Polsce zabiegi operacyjne robotem da Vinci przeprowadzane są od ponad dziesięciu lat, jednak decyzję o ich refundacji minister zdrowia podjął dopiero teraz.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

 

Fatima Orlińska

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button