reklama
Kategorie

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego

reklama

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. W Ministerstwie Klimatu obraduje nadzwyczajny zespół ds. bezpieczeństwa energetycznego.

 

Rosjanie przykręcili Polsce kurek z błękitnym paliwem. Jak wynika z danych Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych Gazu, w punkcie w Kondratkach przy granicy z Białorusią przesył spadł do zera.

 

reklama

 

W związku z wytrzymaniem dostaw gazu do polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwołało konferencję. Szefowa resortu powiedziała, że Polska jest gotowa na odcięcie od rosyjskich surowców.

Od pierwszych dni wojny na Ukrainie jesteśmy gotowi na zupełne odcięcie od surowców z Rosji. Posiadamy rezerwy gaz. Nasze magazyny wypełnione są w 76% – poinformowała podczas konferencji Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

PGNiG podało, że otrzymało od Gazpromu pismo zapowiadające całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego.

W dniu 26 kwietnia Gazprom poinformował PGNiG o zamiarze całkowitego wstrzymania dostaw w ramach kontraktu jamalskiego z początkiem doby kontraktowej 27 kwietnia – napisano w oświadczeniu. Spółki monitorują sytuację i są przygotowane na różne scenariusze – zaznaczono.

CAŁOŚĆ OŚWIADCZENIA PGNiG:

W dniu 26 kwietnia Gazprom poinformował PGNiG o zamiarze całkowitego wstrzymania dostaw w ramach kontraktu jamalskiego z początkiem doby kontraktowej 27 kwietnia.

GAZ-SYSTEM i PGNiG pozostają w stałym kontakcie i na bieżąco monitorują sytuację związaną z zaprzestaniem dostaw przez Gazprom.

Obecnie infrastruktura przesyłowa zarządzana przez GAZ-SYSTEM funkcjonuje bez zakłóceń. Krajowy system przesyłowy jest zasilany na bieżąco za pomocą także innych wejść do systemu gazowego, zatłaczane są podziemne magazyny gazu, a przesył paliwa do odbiorców jest realizowany zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem.

Dzięki realizacji rządowej strategii dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w paliwo gazowe PGNiG jest przygotowane do pozyskania gazu z różnych kierunków m.in. poprzez połączenia gazowe na granicy zachodniej i południowej oraz Terminal LNG w Świnoujściu, który sukcesywnie zwiększa liczbę obsługiwanych metanowców. Uzupełnieniem bilansu jest krajowe wydobycie gazu oraz zapasy paliwa zgromadzone w podziemnych magazynach gazu. Obecnie stan zapełnienia magazynów wynosi ok. 80 procent i jest znacząco wyższy niż w analogicznym okresie w poprzednich latach.

PGNiG i GAZ-SYSTEM monitorują sytuację i na bieżąco będą informować rynek. 

Źródło: PGNIG, Onet.pl, RMF24.pl

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button