Artykuł PartnerskiArtykuł SponsorowanyBiznes

Rozliczanie czasu pracy kierowców. Co warto o tym wiedzieć?

Prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców jest regulowane przez przepisy krajowe. Aby wywiązać się z tego obowiązku, potrzebna jest przede wszystkim skrupulatność oraz systematyczność. Rozliczenie czasu pracy kierowców stało się jeszcze ważniejsze po prowadzeniu Pakietu Mobilności. Źle wykonane może narazić przewoźników na utratę dobrej reputacji, jak również kary finansowe. Wyjaśniamy, jak powinno to wyglądać w praktyce.

 

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia czasu pracy kierowcy?

Do ewidencji czasu pracy kierowców należy przystąpić z wykorzystaniem następujących dokumentów oraz narzędzi:

  • pliki wraz z wydrukami danych (w przypadku cyfrowych tachografów)
  • tarcze z tachografów analogowych (jeżeli takowe urządzenia znajdują się na wyposażeniu pojazdu – obecnie stosowane już sporadycznie)
  • karta kierowcy
  • pozostałe dokumenty potwierdzające czas i rodzaj wykonywanej pracy.

Jeszcze kilkanaście lat temu w powszechnym użyciu były tachografy analogowe. Dzisiaj są one sukcesywnie wypierane przez cyfrowe odpowiedniki. Dodatkowo, przewoźnicy coraz chętniej wspierają się różnego rodzaju systemami komputerowymi oraz aplikacjami, które pomagają wykonać to czasochłonne zajęcie skrupulatnie.

Dlaczego jest to tak ważne? Otóż prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców nie polega jedynie na zapisie czasu jazdy czy postojów konkretnego kierowcy. To także kontrola innych czynników mających wpływ na ostateczne wyniki, tj. nadgodziny, wydłużenie czasu pracy. Analogowe tachografy znacząco wydłużały ten proces, podczas gdy urządzenia cyfrowe znacząco go skróciły.

Powiązane artykuły

Co wchodzi w skład ewidencji na podstawie pracy?

Przede wszystkim składają się na nią:

  • godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy,
  • godziny w trybie nocnym,
  • liczba przepracowanych godzin,
  • przepracowane nadgodziny,
  • dni wolne od pracy,
  • delegacje krajowe,
  • rodzaj i wymiar nieobecności w pracy,
  • liczba godzin dyżuru.

Warto zaznaczyć, że wprowadzone już od pewnego czasu umożliwiły sytuację, w której przewoźnik nie musi prowadzić rozliczenia czasu pracy kierowców, jeżeli otrzymują oni ryczałt za godziny nocne lub nadgodziny. Przepisy te dotyczą również osób, które pracują w systemie zadaniowym.

Kontrola ewidencji czasu pracy kierowców – jak przebiega?

Jak już wspomnieliśmy, skrupulatne rozliczanie czasu pracy kierowców jest niezwykle istotne zarówno po stronie kierowcy, jak i pracodawcy. Należy zdawać sobie sprawę, że jeżeli do kontroli dojdzie podczas jazdy, wówczas to właśnie kierowca odpowiada za wszelkie naruszenia przepisów. Z kolei w zakładzie pracy wszelkie uchybienia przypisywane są do przedsiębiorcy.

Dlatego też przypominamy kierowcom, że w skład ewidencji wchodzi, poza jazdą, również dbanie o utrzymanie czystości w pojeździe, nadzór nad załadunkiem i rozładunkiem, a także obsługa pojazdu lub przyczepy.

Jak widać, rozliczenie czasu pracy kierowcy nie jest łatwym zadaniem, które potrafi zająć bardzo wiele, jakże cennego czasu. Na szczęście na rynku nie brakuje firm, które mogą wspomóc w tym zadaniu przewoźników. Jedną z nich jest BOS Licencje Transportowe, która działa na rynku od wielu lat, w czasie których pomogła kilkuset przedsiębiorcom. Przekonaj się już dziś, jak może pomóc także i Tobie. Wejdź na stronę https://licencjetransportowe.com/ i sprawdź!

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button