KrajRegion

Ruda Śląska: Europejskie Dni Dziedzictwa 2020. Sprawdź program

Ruda Śląska: Europejskie Dni Dziedzictwa 2020 w Rudzie Śląskiej już w najbliższe dwa weekendy! Sprawdź program wydarzenia.

 

Kolejne dwa wrześniowe weekendy to czas ciekawych wydarzeń w Rudzie Śląskiej – Europejskie Dni Dziedzictwa 2020 odbędą się w dniach 12-13 i 18-19 września. W programie rudzkiej edycji wydarzenia zaplanowano spacery po ciekawych miejscach, m.in. średniowiecznym gródku w Kochłowicach oraz webinar pt. „Obszar dzisiejszej Rudy Śląskiej w średniowieczu”. Udział w imprezach jest bezpłatny, ale organizatorzy zaznaczają, że w związku z pandemią niektóre punkty programu mogą ulec zmianie. Więcej na ten temat na stronie www.geniusloci.com.pl.

 

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

 

 

Europejskie Dni Dziedzictwa 2020

W sobotę, 12 września, odbędzie się spacer pod hasłem „Wirek trzech religii”. Zbiórka zaplanowana jest pod kościołem św. Wawrzyńca i Antoniego w Wirku (ul. Nowary 16) o godz. 11.00. Stamtąd, dr Przemysław Noparlik, historyk i członek stowarzyszenia Genius Loci, oprowadzi po Rudzie Śląskiej -Wirku. Społeczność tej dzielnicy aż do II wojny światowej współtworzyli katolicy, luteranie oraz wyznawcy judaizmu. Ponadto uczestnicy będą szukać śladów związanych z religijnością i wielokulturowością dawnej Antonienhźtte.

Z kolei 18 września odbędzie się webinar pt. „Obszar dzisiejszej Rudy Śląskiej w średniowieczu”. Uczestnicy spotkania przeniosą się w czasy średniowiecza, aby odkryć jak wówczas wyglądała przestrzeń obecnej Rudy Śląskiej. Wykład rozpocznie się o godz. 18.00 na stronie meet.google.com/zad-gkdo-iei.

W sobotę 19 września chętni będą mogli udać się na spacer z przewodnikiem na średniowieczny gródek w Kochłowicach. Ten najstarszy zabytek w mieście kryje niezwykłe tajemnice, które stopniowo odkrywają archeolodzy i historycy. Gródek funkcjonował między XIV a XV wiekiem i jest położony niemal w samym środku miasta w malowniczym otoczeniu doliny Kochłówki. Zbiórka uczestników o godz. 16.00 na parkingu przy kościele p.w. św. Barbary (ul. Górnośląska 31 w Bykowinie).

 

Na zakończenie EDD organizatorzy zapraszają na wydarzenie „Kochłowice – bieganie i zwiedzanie”

Planujemy 5-kilometrowy bieg w spokojnym tempie po jednej z najstarszych dzielnic Rudy Śląskiej – zapowiada Magdalena Lapshin, współprowadząca.

Trasa poprowadzi przez najciekawsze zabytki, a podczas krótkich przerw będzie można zobaczyć i usłyszeć, jak miejscowość zmieniała się na przestrzeni XX wieku. Zbiórka odbędzie się o godz. 17.00 przy boisku KS „Urania” (ul. Tunkla 12). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązkowa jest rejestracja na stronie kochlowice.org.

Warto dodać, że w ramach EDD będzie prowadzona sprzedaż najnowszej książki o historii parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach, której autorem jest dr Marcin Smierz, również członek Genius Loci. Książka jest już dostępna w sprzedaży internetowej, a 13 września będzie można kupić ją również stacjonarnie po każdej mszy w ww. kościele.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Uczestniczą w nim wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Głównym celem wydarzenia jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, a także promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Koordynatorem polskich wydarzeń EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna i uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków. Cały program tegorocznej edycji EDD znajduje się na oficjalnym portalu https://edd.nid.pl/.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2020

 

źr.: rudaslaska.com.pl

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Jak długo jeszcze będą teleporady? Pacjenci mają już dość i chcą otwarcia przychodni!

Bilet w Kolejach Śląskich kupimy wreszcie płacąc kartą! [WIDEO]

Strategia walki z pandemią na jesień: wydano ponad 540 decyzji dla szpitali

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close