KrajRegion

Ruda Śląska: Festiwal PolskaEire 2020 w nowej odsłonie! Impreza już 3 lipca

Ruda Śląska: Festiwal PolskaEire 2020 odbędzie się w zupełnie nowej odsłonie. Poznaj szczegóły wydarzenia i dołącz do imprezy już 3 lipca.

 

Pomimo epidemii koronowirusa festiwal PolskaEire w Rudzie Śląskiej odbędzie się także w tym roku, aczkolwiek tym razem w świecie wirtualnym! Będą warsztaty, wystawy, pokazy i koncerty. Festiwal rozpocznie się już 3 lipca i będzie trwał trzy dni!

 

Wieczór zbrodni z serialem „Prawo i Porządek” w TVS

Festiwal PolskaEire 2020

Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne oraz Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii „Czarna Koniczyna”, we współpracy z lokalnymi partnerami, zaprasza mieszkańców regionu do wspólnej zabawy. Tradycyjnie już hasłem festiwalu jest „Kaj Ślonsk trefio sie z Irlandjom”.

– Program festiwalu w 2020 roku jest dostosowany do możliwości organizatorów. Nie znaczy to jednak, że będzie odstępować swoim bogactwem od lat poprzednich. Wszystkie atrakcje będą udostępniane na festiwalowym funpage’u na Facebooku. Dzięki temu będziemy mogli docierać w tym roku do widzów zarówno w Polsce, jak i w Irlandii. Będą to trzy dni przeplatane muzyką, tańcem, dyskusjami, warsztatami. A także prelekcjami, literaturą, sztuką i wszystkim, co najlepszego mają do zaoferowania Zielona Wyspa oraz Śląsk – czytamy na stronie festiwalu.

Pierwszy dzień festiwalu rozpocznie się video-mostem pomiędzy obydwoma krajami z ambasadorami Polski w Irlandii oraz Irlandii w Polsce w rolach głównych.

– W tym dniu zaprosimy również do uczestnictwa w recitalu Zbigniewa Seydy, muzykiem znanego zespołu Carrantuohill, wraz z synem Pawłem. Odbędą się także spotkania z muzyką rudzkiego zespołu Cztery Piąte – czytamy na stronie festiwalu.

Atrakcją dnia dla miłośników śląskiej historii będzie niewątpliwie spotkanie z Kamilem Kartasińskim, historykiem z Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie poświęcone będzie trudnym żołnierskim losom Ślązaków z perspektywy 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

 

Na uczestników czeka wiele atrakcji!

Kolejne dwa dni będą miały nie mniej do zaoferowania. Goście będą mogli wziąć udział w szeregu wykładów oraz spotkań z ciekawymi gośćmi, w tym z doktorem Pawłem Hamerą, który opowie o Pawle Edmundzie Strzeleckim i jego roli w czasie Wielkiego Głodu w Irlandii. Prof. Leszek Drąg i Justyna Cwojdzińska, opowiedzą o swojej miłości do zachodniej Irlandii, a Zespół Tańca Irlandzkiego ERIU zaprosi wszystkich na potańcówkę.

Pasjonatom literatury na pewno przypadnie do gustu dyskusja o przeszłości Rudy Śląskiej w oparciu o książkę Paula Pogodalli „Potępieni i winni”. Katarzyna Kos oraz Grzegorz Chudy zaproszą widzów do rozmowy o cudownym świecie akwareli wraz z prezentacją swoich obrazów.

Fani sportu będą mieli okazję wysłuchać opowieści trenerów oraz zawodników Klubu Sportowego Rugby Ruda Śląska o tym, jak doszło do zaistnienia tej dyscypliny sportu w Rudzie Śląskiej. Nie zabraknie również filatelistycznych atrakcji, a także warsztatów rękodzielniczych.

– Każdy zakochany w polskiej i irlandzkiej muzyce, będzie zadowolony i znajdzie coś, co przypadnie mu do gustu. Widzowie zaproszeni zostaną do spotkania ze śląskim zespołem 032, rudzką wokalistką Martą Mansfeld oraz irlandzkim muzykiem Gregiem Cliffordem – czytamy na stronie festiwalu.

Zainteresowanych festiwalem organizatorzy zapraszają do śledzenia Facebook’owego profilu https://www.facebook.com/PolskaEireRuda/ oraz strony internetowej: http://www.polskaeire.rudaslaska.pl.

Polską edycję festiwalu w Rudzie Śląskiej organizuje Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne. W organizacji bierze udział także Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii „Czarna Koniczyna”, przy wsparciu szeregu lokalnych partnerów oraz wolontariuszy. PolskaEire Festiwal to coroczne świętowanie przyjaźni polsko-irlandzkiej. Ponadto celem festiwalu jest wzmacnianie więzi pomiędzy polskim oraz irlandzkim społeczeństwem.

W poprzednich trzech edycjach Festiwalu PolskaEire w Rudzie Śląskiej wzięło udział około 10 tys. osób. Natomiast informacje o festiwalowych atrakcjach corocznie docierały poprzez media społecznościowe do ponad 250 tys. osób.

Festiwal PolskaEire 2020 w nowej odsłonie! Impreza rozpocznie się już 3 lipca

 

źr.: rudaslaska.com.pl

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

W ciągu najbliższych dni Polska otworzy granice. Granice w całej UE mają zostać otwarte do końca czerwca

Parki Rozrywki otwarte dla turystów! Tłumy przed Energylandią i Legendią [WIDEO]

Sukces lekarzy z Gliwic! Wyleczyli z koronawirusa 94-letnią kobietę! [FOTO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close