KrajRegion

Ruda Śląska: Franek Mysza namaluje mural w Kochłowicach!

RUDA ŚLĄSKA: Malowidło nawiązujące do zielonej strony dzielnicy stworzy street artowiec Franek Mysza prawdopodobnie w połowie marca, czyli wraz z nadejściem wiosny. Pomysłodawcą inicjatywy jest Rafał Wypior, rudzki radny.

 

Mur, na którym pojawi się mural, obecnie zamalowany jest na niebiesko. Niedawno jeden z klubów umieścił na nim pewną grafikę, a drugi klub postanowił to zamalować. Pomysłodawca stworzenia niebanalnego malowidła rozmawiał już z właścicielką obiektu, a ta wyraziła zgodę na stworzenie artystycznego malowidła.

 

Czy Biedroń pozamyka kopalnie? TOP 5 Silesia Flesz

Skąd pomysł na wprowadzenie odrobiny sztuki ulicy w przestrzeń miasta? Jak wyjaśnia Rafał Wypior, sami mieszkańcy zwracają uwagę na to, że w rejonie, w którym ma powstać malowidło jest brzydko i szaro. Teraz jest szansa, aby się to zmieniło.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Ruda Śląska: 4 marca rusza rekrutacja do przedszkoli [SZCZEGÓŁY]

 

Street art w Kochłowicach

Malowidło stworzy Franek Mysza, artysta reprezentujący street art. Jego murale zdobią mury, ale też i inne obiekty, usytuowane nie tylko na terenie całego województwa, ale i w całej Polsce. Znakiem rozpoznawczym jest barwna mysz. Jak udało się nawiązać współpracę? Rafał Wypior przyznaje, że artysta zgłosił się już jakiś czas temu i zadeklarował, że chętnie stworzy mural w Kochłowicach.

Sam dostrzega, że warto dodać koloru naszej dzielnicy – przyznaje radny.

Autor malowidła sam przygotuje projekt graficzny, jednakże, jak zapowiada pomysłodawca inicjatywy, na pewno znajdzie się na nim napis: #KochLove.

Mural będzie nawiązywał do natury. Przedstawiona zostanie na nim ta lepsza, zielona strona Kochłowic, czyli m.in. kochłowicka Przystań – zdradza Rafał Wypior.

Pomysłodawca dodaje także, że wskazana suma nie jest mała, ale kochłowiczanie niejednokrotnie pokazali, że zależy im na wyglądzie dzielnicy i chętnie włączają się w podobne akcje społeczne.

Artysta wykona dla nas mural po kosztach. Musimy zapłacić jedynie za materiały. Wszystko zostało już wymierzone, zrobiliśmy też wycenę. Aby sfinalizować projekt, trzeba zebrać 2000 zł – podkreśla Wypior.

 

Zrzutka dla sztuki

Kwota ta zostanie zebrana podczas zrzutki, która została uruchomiona w sobotę, 16 lutego. Inicjatywę można wesprzeć na stronie zrzutki, która potrwa 32 dni.

Wypada dodać, że w przypadku akcji związanej z tworzeniem Jadłodzielni w Kochłowicach udało się zebrać 1000 zł w cztery dni, a na ustrojenie choinki kochłowiczanie zebrali 700 zł w dwa dni. Początkowo planowano zakupić 3 tys. światełek, ale zebrana kwota pozwoliła na zakup aż 10,5 tys. światełek.

Kochłowiczanie mają olbrzymie serca i chcą zmieniać Kochłowice na lepsze. Mieszkańcy są zmobilizowani i zmotywowani do wprowadzania zmian w naszej dzielnicy. Dzięki takim wpłatom każdy ma swoją cegiełkę w budowaniu ogólnego sukcesu. To przekłada się także na większe poszanowanie danej inicjatywy – podkreśla pomysłodawca idei.

Poprzez realizację wspomnianej inicjatywy uda się zmienić, ożywić i uatrakcyjnić nieco przestrzeń. Jednakże stworzenie muralu to zaledwie preludium do projektów, które niedługo pojawią się w KochłowicachW planach jest jeszcze powstanie kwietnej łąki pod muralem, a także wprowadzenia do krajobrazu miasta sztuki ulicy, czyli street art.

Na plotach stworzymy różnego rodzaju instalacje. Na ogrodzeniach wykonanych z siatki przepleciemy barwne sznurki, tworząc ciekawe obrazy. Trzeba wprowadzić trochę koloru do szarej rzeczywistości – podkreśla Rafał Wypior.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Ruda Śląska: Postępują prace przy modernizacji hali MOSiR w Halembie

(źródło: rudaslaska.com.pl)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close