reklama
Kategorie

Ruda Śląska: Narodowe Czytanie 2019. Jakie lektury wybrano?

reklama

Już w najbliższą sobotę, 7 września w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie. Na ósmą edycję wydarzenia wybrano osiem lektur. Są to: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego. W Rudzie Śląskiej na wspólne czytanie zaprasza Centrum Inicjatyw Społecznych MBP „Stary Orzegów”. Początek o godz. 12.00.

 

TOP 5 SILESIA FLESZ sprawdza, kto wyleciał z partii za start w wyborach!

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS

W naszym mieście nie brakuje miłośników literatury, a szeroki wybór tegorocznych lektur sprawia, że każdy znajdzie interesującą dla siebie pozycję – zauważa prezydent Grażyna Dziedzic. – Mam więc nadzieję, że spotkamy się w licznym gronie, by sobie przypomnieć lub poznać dzieła polskiej literatury – dodaje.

reklama

Wybrane fragmenty lektur będziemy w tym roku czytać w doborowym, wyjątkowym gronie – zapowiada Agnieszka Płaszczyk, kierownik MBP CIS „Stary Orzegów”. – W nawiązaniu do Roku Powstań Śląskich zaprosiliśmy do udziału w wydarzeniu potomków Powstańców Śląskich. Będą z nami m.in. Leon Latka, Irena Kasperek czy Iwona Skrzypczyk-Sikora – wylicza. – Narodowe Czytanie staje się coraz bardziej popularne, o czym najlepiej świadczy fakt, że amatorzy literatury sami zgłaszają się, aby odczytać tekst. Nie zabraknie również przedstawicieli samorządu – dodaje.

Warto przynieść ze sobą egzemplarze lektur. Jak co roku z Kancelarii Prezydenta RP dotarła specjalna pieczęć, którą będzie można podstemplować książki na pamiątkę wydarzenia.

Osiem dzieł na tegoroczną edycję wydarzenia wybrała jak zwykle para prezydencka. – Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

W Rudzie Śląskiej wydarzenie było organizowane w różnych przestrzeniach miejskich, od dwóch lat w „Starym Orzegowie”, który jako Centrum Inicjatyw Społecznych MBP zostało otwarte w 2014 roku.

Przypomnijmy, że w sumie, oprócz centrali oraz dwóch „CIS-ów”, w mieście działa 10 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Warto dodać, że zbiory MBP w Rudzie Śląskiej mają katalog cyfrowy, dzięki któremu jest stały dostęp do aktualnej informacji o zasobach biblioteki. Można też elektronicznie dokonywać prolongaty, rezerwacji lub zamówienia dokumentu czy książki. Zbiory dotyczące miasta i regionu są zdigitalizowane, a dorobek lokalnych muzyków można poznać dzięki e-bazie utworów i audycji muzycznych. Całość księgozbioru rudzkich bibliotek liczy ponad 300 tys. pozycji. Tylko w 2018 roku książki były wypożyczane blisko 290 tysięcy razy.

– W ostatnich latach rudzka biblioteka przeszła duże zmiany, a obecnie prowadzone są kolejne prace inwestycyjne – zauważa Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. – Właśnie trwa przenoszenie zbiorów do Stacji Biblioteka na dworcu w Chebziu, gdzie znajdzie się wypożyczalnia ogólna wraz z mediateką, wypożyczalnia historyczna, kawiarnia, czytelnia oraz galeria Fermata Godula. To będzie nowoczesna biblioteka, która łączy czytelnictwo z ofertą kulturalną, edukacyjną czy gastronomiczną – podkreśla. Poza tym kończy się także modernizacja budynku na  zabytkowym osiedlu „Ficinus” w Wirku, gdzie dom nr 24 został zakupiony przez miasto, by przenieść tam część zbiorów rudzkiej MBP, a także stworzyć punkt informacji o mieście, ekspozycję muzealną oraz salę animacyjną.

We wcześniejszych latach MBP również wzbogaciła się o nowe obiekty. W listopadzie 2011 roku została otwarta filia MBP – Centrum Inicjatyw Społecznych „Stara Bykowina”, a w grudniu tegoż roku halembska filia nr 18 została przeniesiona do odrestaurowanego pałacu Donnerrmarcków. Z kolei Centrum Inicjatyw Społecznych MBP „Stary Orzegów” zostało otwarte w 2014 roku.

 

źr. UM Ruda Śląska

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button