reklama
Kategorie

Ruda Śląska rozbuduje miejski monitoring. Które dzielnice będą „podglądane”?

reklama

Ponad 250 tys. złotych unijnej dotacji za zakup 13 kamer oraz doposażenie miejskiego centrum monitoringu wpłynie do budżetu Rudy Śląskiej. Dofinansowanie będzie pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego WSL na lata 2007 – 2013. W sumie w mieście nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwa 29 kamer. Dzięki nim tylko w tym roku udało się ujawnić ponad 200 naruszeń prawa.

Projekt „Budowa monitoringu wizyjnego w mieście Ruda Śląska” realizowany był od roku 2013 i pochłonął ponad 313 tys. zł. Teraz większa części tej kwoty zostanie odzyskana. – Bezpieczeństwo rudzian to dla nas kluczowa sprawa, dlatego rozwijamy sieć miejskiego monitoringu. Przyznanie miastu dofinansowania dodatkowo potwierdza zasadność naszych działań – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Przypomnijmy, że w ramach działań projektowych miasto zakupiło 13 kamer wizyjnych, które znalazły się w sześciu strategicznych miejscach: na placu Jana Pawła II (2 obrotowe), w parku Kozioła (2 obrotowe), w Parku Aktywności Rodzinnej w Bykowinie (1 obrotowa i 1 stacjonarna), na osiedlu Kaufhaus  (3 obrotowe), na placu przy ul. A. Hlonda (1 obrotowa) oraz w rejonie dworca kolejowego w Chebziu (3 obrotowe). – Zakupione kamery podłączone zostały do centrum monitorowania, które w dużej mierze również wykonane zostało w ramach zrefundowanego projektu. Znajduje się ono w budynku Straży Miejskiej przy ul. Hallera – tłumaczy Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju UM.

reklama

Centrum monitorowania składa się z dwóch odrębnych stanowisk do obsługi systemu. Stanowiska  wyposażone są w monitory LCD, na których operatorzy oglądają obraz na żywo ze wszystkich zainstalowanych w systemie 29 kamer. Oprócz wspomnianych wcześniej miejsc monitoringiem objęte są również: park przy ul. Parkowej w Nowym Bytomiu, Centrum Inicjatyw Społecznych w Orzegowie oraz ośrodek sportowo – rekreacyjny „Burloch Arena” w Orzegowie.

Monitoring prowadzony jest przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. – W przypadku ujawnienia czynów zabronionych niezwłocznie wysyłamy patrol Straży Miejskiej, aby wyeliminował zagrożenie lub zabezpieczył materiał dowodowy – mówi Krzysztof Piekarz, komendant Straży Miejskiej. W stosunku do wielu sprawców wyciągnięto już sankcje karne. – Z zapisów monitoringu korzysta również policja, która już wielokrotnie zwracała się do nas z prośbą o udostępnienie materiałów np. z miejsca wypadku drogowego czy kradzieży. Zapisy przechowywane są przez 20 dni, ale ujawnione przypadki naruszeń prawa są archiwizowane w celu dalszego wykorzystania – podkreśla komendant Piekarz.

W tym roku kamery ujawniły ponad 200 przypadków naruszenia prawa. Zarejestrowano między innymi kradzieże laptopów z Zespołu Szkół nr 1 w dzielnicy Chebzie oraz CIS-u w Orzegowie, dewastacje mienia w postaci uszkodzenia muszli koncertowej w Parku Kozioła czy ogrodzenia choinki usytuowanej na placu Jana Pawła II. Zarejestrowano też przypadek zakłócenia porządku publicznego przez grupy kibiców, którzy urządzili wojnę na race w rejonie rynku. W mieście pracuje też kilka mobilnych kamer – tzw. fotopułapek, które rejestrują m.in. tereny dzikich wysypisk, miejsca gdzie dochodziło już do dewastacji mienia, malowania graffiti, czy kradzieży metalowych elementów infrastruktury.

Projekt „Budowa monitoringu wizyjnego w mieście Ruda Śląska”  współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. – Na najbliższe 2 lata planujemy zabudowę kolejnych kilkunastu kamer. Obecnie w systemie monitoringu miejskiego pracuje już 29 kamer, które obserwują istotne z punktu widzenia miasta rejony, w tym nowe inwestycje oraz miejsca wskazywane przez mieszkańców – wyjaśnia prezydent Dziedzic.

Dodatkowo władze Rudy Śląskiej planują uruchomić Miejski Portal Bezpieczeństwa. Na ten cel starają się o fundusze unijne. W założeniu ma to być aplikacja na telefony komórkowe, dzięki której będzie można zgłosić interwencję do Straży Miejskiej. Do zgłoszenia będzie można dodać fotografię z miejsca zdarzenia. Osoby interweniujące za pośrednictwem tej aplikacji mają otrzymywać informację zwrotną o sposobie załatwienia zgłoszenia.

 

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button