reklama
Kategorie

Rybnik: W szkołach już uczą o Śląsku. Edukacja regionalna ruszyła w czwartych klasach [ZDJĘCIA]

reklama

Zajęcia z edukacji regionalnej realizowane są w każdej rybnickiej szkole podstawowej w klasach czwartych, w wymiarze jednej godziny tygodniowo, w  ramach tzw. godzin prezydenckich. Programem objętych jest 26 szkół podstawowych i 65 klas. Inicjatywa jest efektem współpracy Miasta z przedstawicielami stowarzyszenia DURŚ – Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich. Zajęcia realizowane są przez nauczycieli prowadzących m.in. lekcje z historii, języka polskiego czy nauczania początkowego. Zostali oni odpowiednio przeszkoleni i przygotowani do prowadzenia zajęć.

 

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 8 w Rybniku czwartoklasiści rozpoczęli lekcje edukacji regionalnej od poznania przewodniczki po programie „Rybnik na Górnym Śląsku” – Kluski Wandruski, która „z miski wyskoczyła i konsek Ślońska nom odkryła”. Sympatyczna, kolorowa Kluseczka na dzień dobry wywołała uśmiech na twarzy wszystkich dzieci i wprowadziła je w tematykę zajęć. –Niezwykle istotne w jakiejkolwiek edukacji jest wprawienie dziecka w stan zachwytu, który ma doprowadzić do ciekawości poznawczej, stawiania odkrywczych pytań, pomagających przyglądaniu się ludziom, miejscom, wydarzeniom, krajobrazom… Edukacja regionalna z Kluską Wandruską zapewne zainspiruje młodych rybniczan do poszukiwań w poznawaniu małej ojczyzny i własnego regionu – podkreśla Maria Stachowicz-Polak, nauczycielka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 8 w Rybniku, a jednocześnie koordynatorka zajęć edukacji regionalnej, która z ramienia Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego prowadziła szkolenia dla nauczycieli.

reklama

 

Pierwsza lekcja edukacji regionalnej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 rozpoczęła się z kolei od pytań uczniów: Czy my będziemy uczyć się po śląsku? I co my tu właściwie będziemy robili? Swoją odpowiedzią w sedno trafiła jedna z uczennic, Nikola, stwierdzając: Będziemy wspólnie poznawać naszą małą ojczyznę. W ramach zajęć dzieci dzieliły się informacjami na temat tradycji, które są kultywowane w ich domach, aktywnie brały udział w dyskusji na temat zasadności przekazywania i pielęgnowania tych wartości. Następne zajęcia, poświęcone śląskiej rodzinie, upłynęły na  snuciu opowieści o dziadkach, rodzicach i rodzeństwie uczniów, którzy z radością i ochotą wkroczyli na ciekawą i ważną drogę edukacji regionalnej.

 

–Myślę, że będą to naprawdę ważne spotkania, które przybliżą dzieciom ich małą ojczyznę, ukażą czasem być może jej nową twarz i nauczą kochać jeszcze mocniej i bardziej.  Zobowiążą do szacunku i troski, do zachowania w pamięci jej obyczajów i zwyczajów, by opowiadały o nich następne pokolenia – zaznacza Anna Jaworska, nauczycielka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Rybniku.Warto dodać, że stowarzyszenia DURŚ uruchomiło Pierwszą Darmową Śląską Platformę Edukacyjną E-Rechtor. Na platformie, dedykowanej przede wszystkim nauczycielom, znajdują się m.in. programy, rozkłady materiału czy scenariusze lekcji regionalnych oraz propozycje tekstów śląskich, które ułatwiają przeprowadzanie zajęć.

 

– Dzięki platformie uzyskacie Państwo dostęp do treści programu edukacji regionalnej, zaakceptowanego przez kuratorów oświaty woj. śląskiego i opolskiego. Materiały dostępne są 24 godziny na dobę i zawsze pozostaną darmowe. Platforma umożliwia również dostęp do społecznościowego forum, dzięki czemu możliwa będzie wymiana poglądów na temat programu. Możliwe będzie również prowadzenie własnych notatek i przechowywanie plików na potrzeby edukacyjne. Baza tematyczna jest stale aktualizowana i poszerzana, a o wszelkich nowych poprawkach będziemy informować na bieżąco – mówią o platformie przedstawiciele stowarzyszenia Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich. Organizacja kolejnych zajęć z zakresu edukacji regionalnej w Rybniku będzie możliwa w ramach projektu: Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji. Planowane są m.in. zajęcia dotyczące historii i kultury regionu w terenie w formie wycieczek i warsztatów.(źr: UM Rybnik)

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button