reklama
KobietaKrajKultura i rozrywkaSilesia Flesz najnowsze informacjeStyl życiaZdrowie

„Jesteśmy tu po to, by nie było żadnych incydentów”. Nowe saunarium w Sosnowcu

reklama

Nowe saunarium w Sosnowcu, w Żerom Parku. Sauny, jacuzzi, seanse, ceny. Czy jest tu strefa nagości?

Saunowanie, kultura saunowania i seanse saunowe to coraz bardziej popularne słowa. I modne. Odkąd mamy „boom” na  bycie fit i trenowanie w siłowniach, nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia stało się właśnie korzystanie z sauny. Dziś już niemal w każdej sieci sportowych klubów sauna to standard, otwiera się też specjalne kompleksy wyposażone w sauny rozmaitego rodzaju i przeznaczenia, a także przy basenach. Bardzo duża i nowoczesna strefa saun powstała w sierpniu 2022 Sosnowcu, w zmodernizowanym Żerom Parku, którego oficjalne otwarcie miało miejsce w sobotę 6 sierpnia.

Tylko w dniu otwarcia, od godziny 15 obiekt odwiedziło blisko 450 osób. Spośród wielu atrakcji w nowym obiekcie, to właśnie sauny cieszyły się największym zainteresowaniem jeszcze na długo przed otwarciem. Trochę ponad dwa lata temu, zanim kryta pływalnia w Sosnowcu przeszła metamorfozę, sauna tam znajdująca się – niewielkich rozmiarów i daleka od tych na  miarę XXI wieku – była miejscem często uczęszczanym przez sosnowiczan. 

Teraz są tu sauny z prawdziwego zdarzenia. Do dyspozycji jest:

reklama
  • sauna fińska sucha
  • łaźnia parowa
  • duża sauna tak zwana eventowa fińska, która pomieści aż 40 osób.

Ponadto w strefie saun znajduje się podświetlana wanna jacuzzi, basen z instalacją wody schładzającej, lodopad czyli urządzenie produkujące kostki lodu, którymi naciera się ciało po gorących kąpielach w saunie. Jest miejsce do wypoczynku – wypoczywalnia z podgrzewanymi łóżkami i zainstalowanym natryskiem uwalniającym solankę. 

Strefa nagości czy beztekstylna?

Są tu też seanse saunowe. W całej strefie saun obowiązuje strefa beztekstylna. Saunamistrzowie zalecają, aby do sauny fińskiej zabierać ze sobą dwa ręczniki, ponieważ całe ciało powinno na jednym ręczniku spoczywać, a drugi – je okrywać. I choć podczas korzystania z sauny jak największa powierzchnia ciała ma być odkryta, to w Sosnowcu podkreślają, że strefa beztekstylna nie oznacza strefy nagości.

– Podkreślmy, to jest strefa beztekstylna, a nie jak niektórzy mówią: nagości. Można oczywiście iść pod prysznic bez ręcznika. Ale przechodząc pomiędzy saunami, idąc do sauny czy do wypoczywalni, należy jednak owinąć się ręcznikiem czy szlafrokiem. Staramy się, aby to nie była strefa taka, gdzie można nago paradować. Szczególnie, powiem tak, czasami panowie lubią eksponować swoje wdzięki, więc my jesteśmy tu po to, by pilnować, aby nie było niepotrzebnych incydentów – zapewnia Robert Janocha, sauna mistrz z Hot Dragon Sauna Team. To ta ekipa zarządza saunarium w Sosnowcu.

Dlatego w strefie saun w Sosnowcu zawsze będą obecne osoby, które odpowiadają za pilnowanie  przestrzegania regulaminu. W tym m.in. tego, by po strefie poruszać się faktycznie bez stroju kąpielowego, bo te jak mówią mistrzowie, nie są przystosowane do temperatur sięgających 90 C.

Seanse saunowe w Żerom Parku

Są tu we wtorki, czwartki i soboty. Ceremonia saunowa trwa od 8 do 12 minut. Saunamistrz przygotowuje muzykę, trzy lub więcej zapachów, a czasami mieszaninę zapachów, które podawane są na kulach lodowych do pieca. Wydobywająca się para uwalnia zapach. Zadaniem saunamistrza jest rozprowadzanie go przy pomocy odpowiednich technik. W tym celu wykorzystuje się ręcznik lub specjalny wachlarz. Seanse saunowe odbywają się głównie w saunie fińskiej, w temperaturze 90 C.

Zasady w saunie. O tym trzeba pamiętać

Przed wejściem do sauny należy bezwzględnie wziąć prysznic i wytrzeć ciało do sucha. Saunowanie ma być przede wszystkim bezpieczne,  a to wiąże się należycie zachowaną higieną. Strefa beztekstylna wymaga zdjęcia kostiumu kąpielowego czy spodenek, bo w nich skóra po prostu może ulec poparzeniu. Z tego też względu powinno się zdejmować wszelką biżuterię. Jeżeli temperatura na  zewnątrz jest niższa, a stopy są wyziębione, należy wyrównać ich temperaturę do temperatury całego ciała. Temu służą specjalnie przygotowane misy. Chodzi tu przede wszystkim o zapobieganie nagłym skokom ciśnienia tętniczego. Po wyjściu z sauny powinno się natomiast ciało schłodzić.

Dla kogo sauna?

Korzystanie z sauny pozwala oczyścić organizm z toksyn, na co wpływa intensywne pocenie się. Dzięki regularnemu sanowaniu hartujemy organizm i tym samym nabieramy odporności. Osoby intensywnie trenujące, regularnie uprawiające sport seanse w saunie odbywają w celu regeneracji mięśni. I co w dzisiejszych, trudnych czasach – sauna pomaga  łagodzić stres.

Warto jednak pamiętać, że korzystanie z sauny przynosi ogrom korzyści, o ile robi się to z głową. Niestety nie każdy może, a nawet  nie każdy powinien zażywać gorących kąpieli w saunach. Do tego grona zalicza się osoby cierpiące na problemy związane z układem krążenia i chorobami serca. Sauna nie jest też zalecana  osobom z  chorobami przewlekłymi, skórnymi, nowotworowymi i problemami na tle hormonalnym. Więcej szkody, aniżeli pożytku korzystanie z sauny może wyrządzić w stanach reumatoidalnych. I jeden z największych mitów – sauna nie pomaga w walce z przeziębieniem. Nawet stan podgorączkowy wyklucza z przebywania w saunie. Zaleca się, aby w każdym przypadku chęć korzystania z saunarium konsultować z lekarzem.

Sauny w Żerom Parku. Godziny

Ze strefy saun w Centrum Aktywności Rodzinnej ŻeromPark w Sosnowcu można korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach 15–22:30. W soboty oraz niedziele strefa czynna jest w godz. 10-22, a seanse saunowe odbywają się we wtorki, czwartki i soboty. Na każdą ze stref w obiekcie obowiązują odrębne bilety wstępu, a w przypadku obowiązuje następujący cennik:

Źródło: MOSiR Sosnowiec

ZOBACZ WIDEO SILESIA FLESZ O BASENIE PRZY ŻEROMSKIEGO I SAUNACH

 

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button