reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Senność, zmęczenie, ciągłe pragnienie. Takie objawy daje cukrzyca

Pan Jacek na cukrzycę typu 2 został zdiagnozowany przez przypadek, przy badaniach okresowych do pracy. I od 5 lat, tak wygląda jego rzeczywistość.

„Znaczy na początku wystraszyłem się, bo różne plotki chodziły na temat tej choroby, ale potem z czasem po wizycie u lekarza otrzymałem leki i, jak je zażywać. No oczywiście dużo wyrzeczeń przy tym, dużo ruchu, sportu. (…) Najtrudniejsze właśnie to była ta dieta. No niestety, mięsko smażone na bok, trzeba gotowane, ale z czasem już wszystko przychodzi lekko.” • mówi Jacek Kurzel, choruje na cukrzycę typu 2

Pomimo, że przez wiele lat choroba może pozostać nierozpoznana, w wielu przypadkach rozwojowi można minimalizować jej wpływ na zdrowie poprzez zdrowy tryb życia, dietę oraz stosowanie odpowiednich leków. Warto jednak zwrócić uwagę na te pierwsze objawy, sygnalizujące, że coś jest nie tak.

„Gdy już mamy do czynienia ze znaczną hiperglikemią, czyli znacznym podwyższeniem poziomu cukru we krwi w naszym organizmie. Wtedy mogą zacząć się pojawiać różne objawy, takie jak: osłabienie, częstomocz, senność, wzmożone pragnienie i w takich sytuacjach trzeba zacząć myśleć o tej chorobie.” • mówi dr n. med. Tomasz Szczepanik, konsultant woj. śląskiego z diabetologii.

reklama

Sytuacja różni się nieco w przypadku cukrzycy typu 1. Charakteryzuje się ona niewystarczającą produkcją insuliny przez organizm, którą należy codziennie pryzjmować. Objawy są nagłe i wbrew pozorom, nie występują tylko u dzieci, czy młodzieży. Pan Maciej choruje od 26 lat i odbiło się to na jego zdrowiu psychicznym.

„U mnie piętno jest cały czas w głowie siedzi, że jednak mimo upływu lat jest taki wewnętrzny ból, że mnie to spotkało, gdzie miałem zupełnie inne plany, jako młody człowiek, sportowiec. I nagle z miesiąca na miesiąc tak się przytrafiło.” • mówi Maciej, choruje na cukrzycę typu 1.

W przypadku, gdy pacjenci nie radzą sobie z chorobą, mogą skorzystać z pomocy psychologów, różnych fundacji czy stowarzyszeń diabetyków.

„I każda osoba, która do nas przyjdzie, czy zadzwoni uzyska pomoc, niezależnie, czy jest to na przykład mama dziecka chorego na cukrzycę typu 1, czy jest to osoba powyżej 40, 60, 80 lat i która chciałaby sobie po prostu zbadać poziom cukru, poradzić się w zakresie odżywiania, ponieważ bardzo duży wpływ na nasz poziom cukru ma jedzenie. Stąd wszystkie porady na ten temat zapraszamy serdecznie do naszego punktu.” • mówi Irena Guszczyńska, Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą

Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do ślepoty, amputacji kończyn, zawałów mięśnia sercowego, czy udarów mózgowych. Dlatego warto zwrócić uwagę prawidłowy poziom cukru we krwi, na czczo to 70-99 miligramów na decylitr, a dwie godziny po posiłku nie powinien przekraczać 140 mg/dl.

reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button