reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Sepsa. Co to za choroba?

reklama

Zakończył się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku Jurek Owsiak wraz z milionami wspierających Polaków grał pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”. Sepsa. Co to za choroba?

 

 

Sepsa. Co to za choroba? WOŚP chce, m.in. wyposażyć szpitale w sprzęty pozwalające na szybką i skuteczną diagnostykę sepsy – bo w tym przypadku często o życiu decydują godziny. W tym roku na ten cel udało się zebrać aż 224,3 mln zł. 

reklama

Wyjaśniamy, czym jest sepsa i jakie niesie za sobą zagrożenia. Większa świadomość w tym temacie pozwala na szybką reakcję i niejednokrotnie może uchronić przed nieodwracalnymi skutkami, a nawet śmiercią. 

Jednak należy w tym miejscu zaznaczyć, że do niewydolności wielonarządowej (która może objąć nerki, wątrobę, płuca, a także serce), wstrząsu i śmierci może dojść w zaledwie kilka godzin. 

Sepsa. Co to za choroba?

Wyróżnia się sepsę szpitalną, do której dochodzi, m.in. po przebytych operacjach, czy u osób z nowotworami. Z kolei do sepsy pozaszpitalnej dochodzi w wyniku zakażenia najczęściej bakteryjnego. 

Sepsa. Co to za choroba? Inaczej posocznica – to zespół objawów pojawiający się w wyniku niekontrolowanej reakcji organizmu na zakażenie. W skali globalnej jest przyczyną 20% wszystkich zgonów. Niestety aż połowa zachorowań dotyczy najmłodszych, najczęściej dzieci poniżej 5 roku życia. Do zakażenia dochodzi częściej przez bakterie, a rzadziej przez wirusy i grzyby – mogą to być meningokoki, pneumokoki, paciorkowce, pałeczki hemofilne typu B, czy listeria monocytogenes. 

Sepsa. Objawy

Najczęstszymi objawami sepsy są: podwyższona gorączka, nadmierna potliwość, przyśpieszona akcja serca, dezorientacja, obrzęki czy wysypka. U dzieci przy zakażeniu meningokokami objawy nie są niejednoznaczne i z początku przypominają zwykle przeziębienie. Jednak w wyniku zakażenia, może dojść do szybkiego pogorszenia stanu zdrowia oraz do śmierci.

W przypadku wystąpienia sepsy pacjenta przewozi się na Oddział Intensywnej Terapii, ze względu na bardzo możliwy gwałtowny przebieg choroby. Sepsę leczy się antybiotykoterapią, często po pobycie w szpitalu wymagana jest dalsza rehabilitacja – jeżeli doszło do niewydolności wielonarządowej.

Sepsa meningokoka atakuje na Śląsku

Sepsa meningokoka atakuje na Śląsku. Dwa przypadki w okolicach Bielska-Białej

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button