reklama
Kategorie

Skład celny – jak działa i kiedy warto skorzystać?

Skład celny najprościej rzecz mówiąc to wydzielona przestrzeń magazynowa, która znajduje się pod odpowiednim nadzorem celnym. Składy celne wykorzystywane są przede wszystkim do magazynowania różnorodnych towarów, które pochodzą spoza Unii Europejskiej.

Kiedy warto skorzystać z usług składu celnego?

Skład celny jest idealnym rozwiązaniem dla tych przedsiębiorców, którzy swoją działalność gospodarczą opierają na sprowadzaniu towarów spoza UE. Mowa tutaj oczywiście o towarach, które nie są od razu odsprzedawane w całości. W dużej mierze to właśnie dzięki odłożeniu towaru w składach celnych, można odsunąć na jakiś czas wszelkie zobowiązania finansowe – cła i inne podatki. Warto wspomnieć również o tym, że przedsiębiorcy nie mają obowiązku zabierania całego towaru naraz. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że można w wygodny sposób rozłożyć zobowiązania celno-podatkowe na mniejsze części.

Kiedy może przydać się skład celny?

Skład celny może okazać się bardzo przydatny również przy reeksporcie. Mowa tutaj o ponownym wywiezieniu importowanego towaru poza granice Unii Europejskiej. W reeksporcie jak powszechnie wiadomo muszą wziąć udział przynajmniej trzy strony (nabywca, pośrednik i zbywca). Korzystając z usług składu celnego można uniknąć cła i wielu innych opłat, które tak naprawdę dotyczą towarów podlegającym powtórnemu wywozowi. Jest to bardzo praktyczne i niesłychanie wygodne rozwiązanie. Wielu przedsiębiorców wykorzystuje składy celne podczas przeprowadzania procedur naprawczych. Sprowadzając produkty spoza UE w wielu sytuacjach należy je oczywiście dostosować do wymogów europejskich. Skład celny może okazać się bardzo użytecznym narzędziem dla przedsiębiorców, którzy nie znaleźli jeszcze odbiorcy. Jest to również idealne rozwiązanie dla mniejszych firm, które bardzo często nie mają odpowiednich środków finansowych na realizację stosownych opłat.

reklama

Publiczne i prywatne składy celne

Przedsiębiorcy mogą skorzystać nie tylko z publicznych, ale również z prywatnych składów celnych. Z dobrodziejstwa składów publicznych mogą skorzystać praktycznie wszyscy przedsiębiorcy. Składy prywatne prowadzone są jedynie na wewnętrzny użytek danego podmiotu. Z praktycznego punktu widzenia, każde przedsiębiorstwo ma możliwość założenia prywatnego składu celnego. Niezbędna jest oczywiście zgoda stosownego organu celnego, który musi upewnić się, czy na danym obszarze istnieje możliwość kontrolowania przechowywanych towarów.

Kiedy skorzystać ze składu celnego, a kiedy z magazynu czasowego składowania?

Magazyny czasowego składowania wykorzystywane są głównie do przechowywania towarów, w przypadku których pojawiły się mniejsze lub większe braki proceduralne. Najczęstszymi problemami są braki w dokumentacji, czy też nieaktualne badania sanitarno-epidemiologiczne. Według aktualnych przepisów w magazynach czasowego składowania można przechowywać ładunki nie dłużej niż 90 dni. Warto wspomnieć również o tym, że przechowywane towary nie mogą być w żaden sposób przetwarzane. Powyżej opisane składy celne zapewniają przedsiębiorcom zdecydowanie większe pole manewru. Ładunki można składować na dowolny czas i co najważniejsze można je przetwarzać. Składy celne jak i również magazyny czasowego składowania wykorzystywane są przez przedsiębiorców w optymalizowaniu kosztów związanych bezpośrednio z podatkami, cłami i przestojami.

Artykuł sponsorowany

źródło: materiał partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button