KrajRegion

Skrajne ubóstwo w Polsce w dół. Najnowsze dane GUS

Jak wynika z danych opublikowanych we wtorek przez Główny Urząd Statystyczny, w 2019 r. zasięg ubóstwa skrajnego w Polsce spadł do 4,2 proc. z 5,4 proc. jeszcze w 2018 r. – To najlepszy wynik od 2006 r. i spadek o ponad jedną piątą. Dane te pokazują, że nasza polityka społeczna jest skuteczna i realnie poprawia jakość życia Polaków – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Co ważne, spadek ten zanotowano wśród wszystkich grup społecznych.

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

W 2019 r. stopa ubóstwa skrajnego wyniosła 4,2 proc., podczas gdy w 2018 r. była ona równa 5,4 proc. – poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Jak podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, to najlepszy wynik od 2006 r. Co ważne, obserwowany w 2019 r. spadek zasięgu ubóstwa skrajnego dotyczył praktycznie wszystkich grup społecznych, niezależnie od wieku czy rodzaju gospodarstwa domowego.

Ubóstwo skrajne wśród emerytów i rencistów w dół

Przykładowo wśród emerytów ubóstwo skrajne spadło z 4,6 proc. do 3,5 proc. Spadek wśród rencistów był jeszcze większy – z 8,4 proc. do 6,3 proc.

– Dane te najlepiej pokazują, jak ważna jest mądra i skuteczna polityka senioralna. Składają się na nią m.in. takie działania jak wprowadzenie trzynastej emerytury, godna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych – od 2016 r. najniższa emerytura i renta wzrosły o 36 proc., z 882,56 do 1200 zł – czy program „Mama 4+”. Z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego korzysta dzisiaj 57 tys. osób, które wcześniej nie miały prawa do chociaż minimalnej emerytury, bo poświeciły się wychowaniu co najmniej 4 dzieci. To wyraz solidarności społecznej i naprawdę ważne wsparcie – mówi minister Marlena Maląg.

Rodzinom z dziećmi też żyje się lepiej

W 2019 r., jak podaje GUS, odnotowano także spadek odsetka ubogich wśród gospodarstw domowych z dziećmi do 18 roku życia. Największy – z 9,7 proc. do 6,8 proc. – zaobserwowano w przypadku rodzin z co najmniej 3 dzieci.

W efekcie zasięg ubóstwa skrajnego wśród dzieci i młodzieży do 18 roku życia zmniejszył się z 6 proc. w roku 2018 do niespełna 5 proc. w 2019.

– Rodzina to nasz priorytet i najlepsza inwestycja – to fakt, a nie puste słowa. To nasz rząd wprowadził program „Rodzina 500+”, który naprawdę odmienił polską politykę rodzinną, pokazał, że wspieranie rodzin na tak wielką skalę jest możliwe i że to wsparcie się opłaca. Do tej pory na świadczenie wychowawcze przeznaczyliśmy już ponad 114 mld zł – wskazuje minister Marlena Maląg.

Do tego dochodzą takie programy jak „Dobry start”, czyli 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka z budżetem 1,42 mld zł na rok 2020. To wsparcie dla 4,5 mln dzieci. 1 lipca rusza nabór wniosków o świadczenie drogą elektroniczną. Ale to też m.in. Karta Dużej Rodziny, czyli system zniżek dla dużych rodzin, z których można korzystać już w ok. 27 tys. lokalizacji w całej Polsce.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Rekordowa frekwencja w Koszarawie! Gmina spod Żywca dostanie obiecany wóz strażacki [WIDEO]

PRZERAŻAJĄCE!!! Bomby atomowe wymierzone w Katowice i Gliwice! Miast na liście jest więcej!

Najlepsi studenci z WST zasilą Beskidzkie Centrum Onkologiczne. List intencyjny już podpisany!

 

źr. MRPiPS

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close